461 - 480 av 538
1...232425...27 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars

Klubbad för

ALLIANSRING, platina, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g, gravyr.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

RING, 18K guld/silver, granater, stl 18,25 mm, limrester, några granater med nagg, vikt 7,1

Utrop: 1 600 kr

HÄNGE, 18K guld, hjärtformad lapis lazuli, vit sten, blå sten, höjd hänge 4 cm, öppningsbar öggla, vikt 13,0 g, nagg på dom små stenarna

Utrop: 1 300 kr

RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 13,2 g.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 13,7 g.

Utrop: 9 200 kr

HÅRKAM, silver, antik, G. Dahlgren, Malmö 1870, längd 142 mm, vikt 40,6 g, nagg.

700 kr

Utrop: 600 kr

LORGNETTE, silver, snidad bergkristall, markasiter, Ceson, Göteborg 1950, vikt 31,2 g.

350 kr

Utrop: 300 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K guld, häst, bredd 30 mm, vikt 2,5 g.

2 100 kr

Utrop: 2 000 kr

COLLIER, förgylld metall, granater, längd 43 cm, vikt 21,5 g, etui, slitage.

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr

SMÖRGÅSBESTICK, 23-delar, Birka, 11 gafflar och 12 knivar, Just Andersen, GAB, Stockholm 1950/60-tal, längd 14,0 resp, 17,5 cm, totalvikt 593,0 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

BROSCH, tupp, 18K guld/platina, rubin, rosenslipade diamanter, antik, bredd 21 mm, vikt 3,3 g, gravyr på sidan "November 1919", nål ej guld, spricka i guldet vid nålen, etui.

Utrop: 3 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,26 ct ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 13,5 g.

Utrop: 8 500 kr

RING, 8K guld/silver, granater, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, skev ringskena.

600 kr

Utrop: 700 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,20 ct, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, gravyr.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

TRESTENSRING, 18K guld, åttkantslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 1 700 kr

RING, 14K guld, grön camé, stl 16,5 mm, vikt 8,0 g.

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

ÖRHÄNGEN, silver, smaragdslipade akvamariner ca 4,00 ctv, mått 10x7 mm, vikt 2,5 g, stift.

700 kr

Utrop: 450 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K guld, tupp, essex crystal, pärlemor, stopp i gulmetall går endast till änden, längd 9 cm, totalvikt 7,2 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad kalcedon, 2 odlade pärlor, John Petterssons eftr, Stockholm 1954, stl 18,5 mm, vikt 4,6 g.

2 100 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, emalj, diamant ca 0,15 ct, ca TW/P, stl 15,75 mm, vikt 2,3 g, skador, sprickbildning som når ytan, emaljskador, några klor slitna.

Utrop: 2 200 kr