Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
ALLIANSRING, platina, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g, gravyr.
RING, 18K guld/silver, granater, stl 18,25 mm, limrester, några granater med nagg, vikt 7,1
HÄNGE, 18K guld, hjärtformad lapis lazuli, vit sten, blå sten, höjd hänge 4 cm, öppningsbar öggla, vikt 13,0 g, nagg på dom små stenarna
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 13,2 g.
RING, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 13,7 g.
LORGNETTE, silver, snidad bergkristall, markasiter, Ceson, Göteborg 1950, vikt 31,2 g.
SMÖRGÅSBESTICK, 23-delar, Birka, 11 gafflar och 12 knivar, Just Andersen, GAB, Stockholm 1950/60-tal, längd 14,0 resp, 17,5 cm, totalvikt 593,0 g.
BROSCH, tupp, 18K guld/platina, rubin, rosenslipade diamanter, antik, bredd 21 mm, vikt 3,3 g, gravyr på sidan "November 1919", nål ej guld, spricka i guldet vid nålen, etui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,26 ct ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 13,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,20 ct, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, silver, smaragdslipade akvamariner ca 4,00 ctv, mått 10x7 mm, vikt 2,5 g, stift.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, tupp, essex crystal, pärlemor, stopp i gulmetall går endast till änden, längd 9 cm, totalvikt 7,2 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad kalcedon, 2 odlade pärlor, John Petterssons eftr, Stockholm 1954, stl 18,5 mm, vikt 4,6 g.