Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari
COLLIER, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,32 ct, ca Light Yellow/VS, 13 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-TCr/VS, mått ca 8,0 x 5,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,2 g, den större diamanten har nagg på rondisten.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, med kedja, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, längd 44 cm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld/vitguld, carréslipade rubiner ca 0,70 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 16 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, carréslipade rubiner ca 0,40 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, höjd 10 mm, vikt 1,7 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka pärlor ca 7 mm, 3 rader, längd 37 cm, lås i silver, vikt 67,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter 0,55 ctv, TW(G)/VS, storlek 17 mm, vikt 6,3 g, 2 diamanter är trasiga, slitage.
ALLIANSRING, 18K vitguld, flandersslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,75+ mm, vikt 5,9 g, gravyr, ringen är i behov av puts och rodinering.
ENSTENSRING, 18K vitguld, flanderslipad diamant 0,22 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 7,3 g. gravyr, ringen är i behov av rodinering.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 18,5 mm vikt 2,6 g.
2 RINGAR, vitguld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, 102 briljant och prinsesslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17+ mm, vikt 9,7 g, mittstenen har inverterade naturaler samt nagg, flera stenar med ytskador.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 110 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-Cr(G-I)/SI, längd 17,5 cm, vikt 5,7 g.
MANSCHETTER, oxiderat sterlingsilver och gulmetall, emalj, Svenska polisens emblem, Svenska Emaljarbeten och Sporrong, Stockholm 1982, mått 19x13 mm, vikt 16,1 g.