Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari
Ädelstenar Turmaliner
2 TURMALINER, smaragd- och baguetteslipad, 5,40 ctv (4,42 + 0,98), 10,6x8,7x5,3 och 7,0x5,1x2,7 mm, små nagg.
Ädelstenar Akvamarin
2 AKVAMARINER, oval- och droppslipad, 3,72 ctv (1,56 + 2,15), 8,1x6,0x3,9 mm och 12,9x7,8x3,8 mm.
Ädelstenar Övrigt
16 BERYLLER, olika slipningar, 81,00 ctv, mestadels Gosheniter, dvs färglösa beryller, flera har nagg och inneslutningar som når ytan.
Ädelstenar Övrigt
5 KRYSOBERYLLER, runda, 10,60 ctv, ca 8,0-7,3 mm, nagg och inneslutningar når ytan.
Ädelstenar Övrigt
2 KRYSOBERYLLER, runda, 4,26 ctv, ca 7,4-7,8 mm, nagg och inneslutningar når ytan.
Ädelstenar Övrigt
2 KRYSOBERYLLER, ovalslipade, 3,44 ctv, 8,3x6,3x4,5 mm och 8,0x5,7x3,9 mm, små nagg.
Ädelstenar Övrigt
2 KRYSOBERYLLER, ovalslipade, 5,23 ctv, 9,4x7,3x4,9 och 9,6x7,0x4,4 mm, nagg och inneslutningar når ytan.
Ädelstenar Övrigt
KRYSOBERYLL, ovalslipad, 2,95 ct, 10,8x7,1x4,6 mm, nagg och inneslutning når ytan.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/P, längd 15-17,8 cm, vikt 1,4 g.
KANNA, silver, invändigt förgylld, empire, hänkel, godronnering, Anders Lundqvist, Stockholm 1833, höjd 13,5 cm, vikt 185,9 g, mindre bucklor.
COLLIER, 18K vitguld, rubin, safir, 3 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, längd 42 cm, föreställer tre barn, venezia, vikt 4,6 g.
ARMRING, silver, arbetad yta, Ulf Strandberg, Göteborg 1967, diameter 6,5 cm, vikt 32 g.
STELT ARMBAND, sterlingsilver, vit syntetisk spinell, Finland 1974, 6,3 x 5,1 cm, vikt 12 g.
SPINNRING, 18K vitguld, safirer, 155 briljantslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca TW-TCr/SI, Warsawa, Polen, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g, en diamant saknas.