361 - 380 av 453
1...181920...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari

Klubbad för

Ädelstenar Turmaliner

2 TURMALINER, smaragd- och baguetteslipad, 5,40 ctv (4,42 + 0,98), 10,6x8,7x5,3 och 7,0x5,1x2,7 mm, små nagg.

550 kr

Utrop: 225 kr

Ädelstenar Akvamarin

2 AKVAMARINER, oval- och droppslipad, 3,72 ctv (1,56 + 2,15), 8,1x6,0x3,9 mm och 12,9x7,8x3,8 mm.

Utrop: 1 000 kr

Ädelstenar Övrigt

16 BERYLLER, olika slipningar, 81,00 ctv, mestadels Gosheniter, dvs färglösa beryller, flera har nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 900 kr

Ädelstenar Övrigt

5 KRYSOBERYLLER, runda, 10,60 ctv, ca 8,0-7,3 mm, nagg och inneslutningar når ytan.

Utrop: 600 kr

Ädelstenar Övrigt

2 KRYSOBERYLLER, runda, 4,26 ctv, ca 7,4-7,8 mm, nagg och inneslutningar når ytan.

Utrop: 225 kr

Ädelstenar Övrigt

2 KRYSOBERYLLER, ovalslipade, 3,44 ctv, 8,3x6,3x4,5 mm och 8,0x5,7x3,9 mm, små nagg.

Utrop: 400 kr

Ädelstenar Övrigt

KRYSOBERYLL, kuddslipad, 1,95 ct, 7,8x6,9x4,1 mm, nagg.

Utrop: 225 kr

Ädelstenar Övrigt

2 KRYSOBERYLLER, ovalslipade, 5,23 ctv, 9,4x7,3x4,9 och 9,6x7,0x4,4 mm, nagg och inneslutningar når ytan.

Utrop: 600 kr

Ädelstenar Övrigt

KRYSOBERYLL, kuddslipad, 2,36 ct, 8,1x6,7x5,2 mm, små nagg.

Utrop: 800 kr

Ädelstenar Övrigt

KRYSOBERYLL, ovalslipad, 2,95 ct, 10,8x7,1x4,6 mm, nagg och inneslutning når ytan.

Utrop: 700 kr

Ädelstenar Övrigt

KRYSOBERYLL, ovalslipad, 4,77 ct, 13,7x8,4x4,8 mm, små nagg.

Utrop: 1 000 kr

Ädelstenar Övrigt

KRYSOBERYLL, ovalslipad, 4,99 ct, 12,8x9,3x5,3 mm, små nagg.

Utrop: 1 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/P, längd 15-17,8 cm, vikt 1,4 g.

Utrop: 4 600 kr

KANNA, silver, invändigt förgylld, empire, hänkel, godronnering, Anders Lundqvist, Stockholm 1833, höjd 13,5 cm, vikt 185,9 g, mindre bucklor.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

ALLIANSRING, 18K guld, åttkantsliapde diamanter, stl 15,25 mm, vikt 1,7 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, rubin, safir, 3 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, längd 42 cm, föreställer tre barn, venezia, vikt 4,6 g.

Utrop: 3 000 kr

ARMRING, silver, arbetad yta, Ulf Strandberg, Göteborg 1967, diameter 6,5 cm, vikt 32 g.

400 kr

Utrop: 350 kr

STELT ARMBAND, sterlingsilver, vit syntetisk spinell, Finland 1974, 6,3 x 5,1 cm, vikt 12 g.

325 kr

Utrop: 300 kr

SPINNRING, 18K vitguld, safirer, 155 briljantslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca TW-TCr/SI, Warsawa, Polen, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g, en diamant saknas.

Utrop: 9 900 kr

COLLIER, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, kors 12 x 9 mm, kedja 41/43 cm, vikt 2,1 g.

Utrop: 4 300 kr