341 - 360 av 453
1...171819...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari

Klubbad för

HÄNGE, 14K guld, snidad agat, tygsnöre, höjd på hänget 8,1 cm, längd på snöret 70 cm, vikt 14,4 g.

Utrop: 3 000 kr

Smycken Lås

LÅS, för tre rader, 18K guld, fröpärlor, Stockholm 1959, mått 14 x 10 mm, vikt 1,2 g.

Utrop: 900 kr

RING, 18K guld, odlade pärlor ca 3-4,5 mm, 8 smaragder, stl 17 mm, vikt 4,6 g, skadade stenar.

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,17 ctv, stl 18+ mm, vikt 2,7 g

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,08 ctv, stl 18 mm, vikt 1,1 g

Utrop: 1 800 kr

DOSA, med lock, silver, invändigt förgylld, landskapsmotiv, Alfred Ambrosius, Stockholm 1864, höjd 50 mm, diameter 75 mm, vikt 114,1 g.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

C.F. CARLMAN, supkoppar, 6 st, silver, klockformade, Stockholm 1945-1946, höjd 40-45 mm, totalvikt 247,2 g.

Utrop: 1 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 0,43 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-TCr/P, 6,5x6,5 mm, vikt 1,7 g, stift.

Utrop: 5 200 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, konformad, Rönnqvist och Söner, Örebro 1920, höjd 90 mm, vikt 62,5 g, buckla, hack.

Utrop: 600 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,70 ct, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1970, stl 16,25+ mm, vikt 3,2 g, safiren har små nagg.

Utrop: 2 500 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vidgande på räfflade fotring, graverad dekor, åldermansranka, Eric Norelius, Söderhamn ca 1750, höjd 90 mm, vikt 80,3 g.

1 200 kr

Utrop: 900 kr

C.F. CARLMAN, carmoséring, 18K vitguld, kuddslipad safir ca 0,60 ct, äldre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g, storleksändrad, slitna fattningar, safiren har nagg och slitna fasettkanter, enstaka diamanter har nagg.

3 600 kr

Utrop: 3 900 kr

LUKTDOSA, silver, delvis förgylld, hjärtformad, krönt av krona, höjd 72 mm, vikt 35,5 g, ostämplad, buckla.

900 kr

Utrop: 700 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, mörkblå safir ca 0,70 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, London 1972, stl 17 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 2 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer ca 1,19 ctv, briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca TW-TCr/P, 7x9 mm, vikt 3,0 g, stift, några diamanter med nagg.

Utrop: 11 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragd ca 0,77 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 9 mm, kedja 40 cm, vikt 2,0 g.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 0,66 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/P, 6,5x8,5 mm, vikt 1,3 g, stift.

Utrop: 5 800 kr

PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor 5,3-8,9 mm, lås i 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TCr/SI, längd 52 cm, knutet, vikt 30,5 g, ett fåtal pärlor med slitage.

Utrop: 2 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- och droppslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 20 mm, vikt 2,2 g, stift.

Utrop: 8 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 1,21 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/P, 7x9 mm, vikt 3,1 g, stift.

Utrop: 11 000 kr