Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari
HÄNGE, 14K guld, snidad agat, tygsnöre, höjd på hänget 8,1 cm, längd på snöret 70 cm, vikt 14,4 g.
RING, 18K guld, odlade pärlor ca 3-4,5 mm, 8 smaragder, stl 17 mm, vikt 4,6 g, skadade stenar.
DOSA, med lock, silver, invändigt förgylld, landskapsmotiv, Alfred Ambrosius, Stockholm 1864, höjd 50 mm, diameter 75 mm, vikt 114,1 g.
C.F. CARLMAN, supkoppar, 6 st, silver, klockformade, Stockholm 1945-1946, höjd 40-45 mm, totalvikt 247,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 0,43 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-TCr/P, 6,5x6,5 mm, vikt 1,7 g, stift.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, konformad, Rönnqvist och Söner, Örebro 1920, höjd 90 mm, vikt 62,5 g, buckla, hack.
TRESTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,70 ct, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1970, stl 16,25+ mm, vikt 3,2 g, safiren har små nagg.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vidgande på räfflade fotring, graverad dekor, åldermansranka, Eric Norelius, Söderhamn ca 1750, höjd 90 mm, vikt 80,3 g.
C.F. CARLMAN, carmoséring, 18K vitguld, kuddslipad safir ca 0,60 ct, äldre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g, storleksändrad, slitna fattningar, safiren har nagg och slitna fasettkanter, enstaka diamanter har nagg.
LUKTDOSA, silver, delvis förgylld, hjärtformad, krönt av krona, höjd 72 mm, vikt 35,5 g, ostämplad, buckla.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, mörkblå safir ca 0,70 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, London 1972, stl 17 mm, vikt 4,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer ca 1,19 ctv, briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca TW-TCr/P, 7x9 mm, vikt 3,0 g, stift, några diamanter med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragd ca 0,77 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 9 mm, kedja 40 cm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 0,66 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/P, 6,5x8,5 mm, vikt 1,3 g, stift.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor 5,3-8,9 mm, lås i 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TCr/SI, längd 52 cm, knutet, vikt 30,5 g, ett fåtal pärlor med slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- och droppslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 20 mm, vikt 2,2 g, stift.