Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari
Smycken Påhängen
PÅHÄNGE, för pärlcollier, Hjärta, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Golden Lady, höjd 25 mm, vikt 5,0 g.
ARMBAND, 18K guld, safirer, smaragd, rubin, iolit, odlade pärlor, längd 19 cm, vikt 10,3 g, några stenar med nagg.
RING, 18K guld, gula safirer, 3 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW/VVS, stl 16 mm, vikt 6,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, diamanter ca 0,07 ctv, längd 42 cm, vikt 4,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, smaragder, Engelbert, Stockholm 1966, stl 17,5 mm, 5 g, nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 9 - 9,25 mm, lås i 18K vitguld med odlad pärla ca 7,25 mm, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, längd 47 cm, knutet, vikt 53,3 g.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, stl 17 mm, vikt 5,6 g.
ARMBAND, 18K guld, cabochoonslipade ametister, Stockholm 1964, längd 20 cm, vikt 27 g, slitage på ametister.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, silver, kanna, sockerskål, gräddkanna, sockerskål och gräddkanna invändigt förgylld, Aruan Kultaseppä, Turku 1977, vikt 585,5 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, avtagbara manschetter, vridet skaft, punsad dekor, GAB, Stockholm 1938-39, Vasakärven, höjd 17 cm, vikt 364 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, avtagbara manschetter, vridet skaft med växtornament, höjd 12 cm, vikt 338 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, ovala, 2 cabochonslipade blå safirer, GH Johnstone & Co, Birmingham, vikt 13,2 g.
HALSLÅS, silver, delvis förgylld, glasstenar, allmoge, Carl Osberg, Lund 1890, mått 50 x 39 mm, vikt 39,9 g.