401 - 420 av 453
1...20212223 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari

Klubbad för

Smycken Påhängen

PÅHÄNGE, för pärlcollier, Hjärta, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Golden Lady, höjd 25 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 3 200 kr

ARMBAND, 18K guld, safirer, smaragd, rubin, iolit, odlade pärlor, längd 19 cm, vikt 10,3 g, några stenar med nagg.

Utrop: 7 900 kr

COLLIER, 18K guld, doserad bismarcklänk, längd 42 cm, vikt 11,4 g.

Utrop: 6 300 kr

RING, 18K guld, gula safirer, 3 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW/VVS, stl 16 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 3 700 kr

KEDJA, 18K guld, pansarlänk, Balestra, längd 44 cm, vikt 13,3 g.

Utrop: 7 300 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, diamanter ca 0,07 ctv, längd 42 cm, vikt 4,3 g.

2 300 kr

Utrop: 2 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, smaragder, Engelbert, Stockholm 1966, stl 17,5 mm, 5 g, nagg.

Utrop: 2 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 9 - 9,25 mm, lås i 18K vitguld med odlad pärla ca 7,25 mm, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, längd 47 cm, knutet, vikt 53,3 g.

2 900 kr

Utrop: 2 800 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K guld, halvpärla, G Dahlgren & Co, vikt 3,3 g, Malmö 1955, stopp ej i guld.

Utrop: 1 700 kr

RING, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, stl 17 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 3 300 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor, höjd 13 cm, vikt 6,0 g, stift med clips.

1 800 kr

Utrop: 1 800 kr

ARMBAND, 18K guld, cabochoonslipade ametister, Stockholm 1964, längd 20 cm, vikt 27 g, slitage på ametister.

Utrop: 12 200 kr

Smycken Pärlhänge

PÄRLHÄNGE, 18K guld, odlad oval sötvattenspärla, höjd 20 mm, vikt 1,4 g.

500 kr

Utrop: 600 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, silver, kanna, sockerskål, gräddkanna, sockerskål och gräddkanna invändigt förgylld, Aruan Kultaseppä, Turku 1977, vikt 585,5 g.

Utrop: 4 500 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, avtagbara manschetter, vridet skaft, punsad dekor, GAB, Stockholm 1938-39, Vasakärven, höjd 17 cm, vikt 364 g.

Utrop: 2 500 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, avtagbara manschetter, vridet skaft med växtornament, höjd 12 cm, vikt 338 g.

Utrop: 2 200 kr

ÖRHÄNGEN, silver/9K guld, bergkristaller, antika, höjd 60 mm, krokar, vikt 10,4 g.

2 300 kr

Utrop: 1 400 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, ovala, 2 cabochonslipade blå safirer, GH Johnstone & Co, Birmingham, vikt 13,2 g.

Utrop: 8 800 kr

HALSLÅS, silver, delvis förgylld, glasstenar, allmoge, Carl Osberg, Lund 1890, mått 50 x 39 mm, vikt 39,9 g.

1 300 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K guld/vitguld, rosa och vita briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16 mm, vikt 3,6 g

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr