Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari
RING, 18K vitguld, matterad yta, opaldubletter, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 19,25 mm, vikt 16,3 g, opalerna med skador.
PÄRLCOLLIER, doserat, barocka odlade pärlor, lås i 18K guld, grön kalcedon, paste, längd 53 cm, vikt 31,8 g, 1 sten saknas, några stenar med små skador.
ENSTENSRING, 18K satinerat vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 0,14 ct, ca TW/VS, Sven Gustavsson, Stockholm, stl 16 mm, vikt 5,7 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Daisy, förgyllt silver, vit emalj, diameter 12 mm, vikt 2,6 g, stift.
RING, 18K guld, turkos, Boströms Eftr A Hillebrant, Borlänge 1964, stl 17,25 mm, vikt 8,3 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,24 ctv, vikt 0,8 g, stift, saknar snurrebuss.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca R/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,75+ mm, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, Cr(J)/SI, stl 18,25 mm, vikt 4,0 g, inneslutningar som når ytan. slitna klor.
RING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,64 ctv enlig gravyr, ca TW/VS, Bo Cedstam, Stockholm 1980, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, ask, 1 diamant är skadad, slitna fattningar.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 20 mm, vikt 3,0 g, huggies.