Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 2,4 g.
CARMOSÉRING, 14K guld, oval smaragd, 10 briljanter ca 0,22 ctv, stl 15,5+mm, smaragden har nagg, vikt 3,1 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 5,25-8,5 mm, lås i 18K vitguld med smaragder och odlade pärlor, längd 59 cm, vikt 29,8 g, pärlcollien är i behov av omträdning.
RING, 14K rodinerat guld, ovalslipad ametist ca 7,0 ct, stl 18,5 mm, vikt 8,7 g, ametisten med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,28 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11,5-12,5 mm, längd 43 cm, magnetlås i förgyllt sterlingsilver, vikt 90,3 g, knutet.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca Light Yellow/P2, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g
ARMBAND, sterlingsilver, briljantslipade diamanter 0,29 ctv, stl 16, vikt 9,8 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g, spricka i ringskenan, en klo saknas till en av de fyra större stenarna.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, skadade stenar.
ENSTENSRING, 18K roséguld, briljantslipad diamant 0,20 ct, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
BROSCH, 18K guld/platina, mörkblå kuddslipad safir ca 2,80 ct, gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, carréslipade safirer ca 0,60 ctv, längd 55 mm, vikt 6,6 g, senare förgylld.