241 - 260 av 453
1...121314...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari

Klubbad för

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 7 mm, vikt 1,5 g, stift.

850 kr

Utrop: 550 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor ca 6 mm, längd 46 cm, lås i silver, vikt 25,1 g, knutet.

350 kr

Utrop: 400 kr

ALTON, pärlcollier, odlade pärlor ca 6 mm, längd 47 cm, lås i 18K guld med "Systembolaget" som dekor, vikt 24,9 g, knutet, originaletui.

Utrop: 1 500 kr

MATSKED, silver, modell Svensk, Olof Yttraeus, Uppsala 1777, längd 21,5 cm, vikt 60,6 g, mindre bucklor, monogram.

Utrop: 600 kr

MATSKEDAR, 3 st, silver, Mikael Nyberg, Stockholm 1788, längd 222 mm, vikt 151,8 g, monogram, mindre bucklor.

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCa-LBR/SI-P, stl 17 mm, vikt 5,3 g, flera diamanter har nagg och skador.

Utrop: 3 300 kr

KANNA, silver, invändigt förgylld, empire, hänkel, fot ring med stiliserad lövbård, Adolf Zethelius, Stockholm 1820, höjd 17 cm, vikt 244,0 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

COLLIER, färgad howlite, lås i vitmetall, knutet, längd 134 cm, vikt 420 g, 1 howlite skadad.

Utrop: 900 kr

ÖRHÄNGEN, silver, turkoser, krokar, höjd 28 mm, vikt 5,6 g.

250 kr

Utrop: 300 kr

COLLIER, färgade koraller, lås i vitmetall, knutet, längd 61 cm, vikt 318,7 g.

Utrop: 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,40 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,8 g.

Utrop: 2 300 kr

PÄRLCOLLIER, något off round odlade pärlor ca 7,10 mm, lås i 14K guld, längd 44 cm, knutet, vikt 29,9 g.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7,3 mm, lås i silver, längd 43 cm, knutet, vikt 24,5 g.

Utrop: 500 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/SI, 34 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, 1 diamant har en ytlig inneslutning.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

DOSA, silver, invändigt förgylld, oval,graverad dekor, Fredrik Adolf Eckstein, Stockholm 1820, längd 74 mm, höjd 17 mm, vikt 55,1 g, bucklor, slitage.

550 kr

Utrop: 600 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, graverad dekor, Emanuel Hultin, Sala 1838, höjd 46 mm, diameter 55 mm, vikt 27,5 g, små bucklor, mongram.

300 kr

Utrop: 400 kr

Silver Fat

COASTER, silver, bakelit, motiv av Neptunus, GAB, Stockholm 1944, diameter 122 mm, vikt 108,4 g, nagg på bakeliten.

Utrop: 500 kr

Silver Fat

COASTER, silver, bakelit, motiv av Neptunus, GAB, Stockholm 1949, diameter122 mm, vikt 117,3 g, små bucklor.

400 kr

Utrop: 500 kr

Silver Fat

COASTER, silver, bakelit, motiv av Neptunus, GAB, Stockholm 1951, diameter 122 mm, vikt 125,0 g, mindre bucklor.

Utrop: 500 kr

HALSKEDJA, 18K guld, bismarck, längd ca 73,5 cm, bredd ca 3,2 mm, vikt 18,5 g.

Utrop: 10 000 kr