221 - 240 av 453
1...111213...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari

Klubbad för

PARFYMFLAKONG, sterlingsilver, motiv från kvinnligt badhus, Samuel Boyce Landeck, Chester 1903, höjd 50 mm, vikt 43,0 g.

600 kr

Utrop: 600 kr

PUDERDOSA, silver, spegel, jugend, Oscar Julius Dietrich, Wien ca 1910, höjd 23 mm, bredd 49 mm, vikt 34,0 g, skada på spegeln.

550 kr

Utrop: 500 kr

SKRIN, sterlingsilver, grön kalcedon, på fyra fötter, svenska importstämplar, vikt 179,3 g.

Utrop: 1 600 kr

PETER VON POST, öppen armring, sterlingsilver, Stockholm 1973, mått ca 70 x 55 mm, vikt 22 g.

450 kr

Utrop: 500 kr

BROSCH, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 39 mm, vikt 4,5 g.

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VVS-VS, stift, vikt 1,5 g.

Utrop: 3 900 kr

HÄNGE, 18K guld, opaldublett, öppningsbar ögla, höjd 33 mm, vikt 4,7 g.

ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, åttkantslipade diamanter stift, vikt 2,3 g

1 700 kr

Utrop: 1 800 kr

SKÅL, silver, invändigt förgylld, på slät fotring, Caneman & Wallen, Stockholm 1947, höjd 65 mm, diameter 100 mm, vikt 139,1 g.

Utrop: 1 100 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 18K guld, öppningsbar, arbetad yta, 1920-tal, mått 35 x 21 mm, vikt 5,9 g, gravyr.

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, vikt 0,9 g, stift, snurrebussar i metall.

800 kr

Utrop: 900 kr

COLLIER, 18K roséguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, kors 21 x 14 mm, kedja 41/43 cm, vikt 3,5 g.

Utrop: 6 900 kr

BÄGARE, 2 st, silver, invändigt förgyllda, på kvadratisk fot, ciselerad dekor, Svedboms, Vetlanda 1967, höjd 11 cm, totalvikt 125,3 g.

950 kr

Utrop: 1 000 kr

KAKSPADE & TÅRTGAFFLAR, 7 delar, Crown, sterlingsilver, delvis förgyllda, W&S Sorensen, Danmark, längd 142-160 mm, totalvikt 182,6 g, etui.

Utrop: 1 500 kr

ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, stl 17,5 mm, signerad Stigbert, vikt 3,1 g.

Utrop: 2 300 kr

ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm, signerad Stigbert, vikt 3,4 g.

Utrop: 2 400 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, vikt 0,3 g.

475 kr

Utrop: 400 kr

ÖRHÄNGEN, silver, prasiolit, vikt 3,8 g, krok.

350 kr

Utrop: 350 kr

Silver Soppslev

SÅSSLEV, silver, invändigt förgylld, träskaft, Gustaf Theodor Boström, Sala 1867, längd 22 cm, vikt 23,9 g, monogram.

Utrop: 600 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, stam på rund fotring, graverad girlang, Carl Fredrik Seseman, Arboga 1808, höjd 12 cm, vikt 39,8 g, monogram, lagning, smärre slitage, hål.

500 kr

Utrop: 600 kr