Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari
ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.
ARMBAND, silver, 12 rader, filigranarbete, bredd 6,5 cm, längd 21 cm, vikt 72,2 g, trasigt, lagningar.
RING, 18K guld, fasetterad ametist 17,6 x 14,45 mm, stl 16,75 mm, vikt 9,8 g, ametisten med spricka.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, vikt 1,3 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, diamanter, mått 11 mm, vikt 3,8 g, briljanter och åttkantslipade diamanter.
ÖRHÄNGEN, hjärtan, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,35 ctv, ca TW-Tcr/VS-P, höjd 5 mm, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, platina, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, storlek 16 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, kuddformad briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca Light Greenish Yellow/VS, 28 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca Cr-TCa/VS, storlek 16 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,25 mm, vikt 3,9 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,6 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,75 mm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm. 2,8 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,9 g.
PÄRLCOLLIER, 2 - radigt, odlade pärlor, doserade, ca 3 - 7,5 mm, lås i silver, längd 46 cm.
ARMBAND, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 13,7 g, enstaka diamanter med nagg, låset med trasig tunga.