Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari
HÄNGE, 18K vitguld, Topas, ametist, turmalin, akvamarin, granat, citrin, peridot, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, höjd 20 mm, vikt 2,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCr/P, diameter på hänget 1,7 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 3,7 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
BESTICKSERVIS, silver, 30 delar, modell Olga, 6 bordsskedar, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 12 kaffeskedar, GAB, Eskilstuna 1980-tal, totalvikt 1110,1 g, ask.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 3,5 g, man måste omarbeta låsögglan för att kunna sätta på en kedja.
PLOCKGAFFLAR, 6 st, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, Egon Lauridsen, Köpenhamn 1900-talets mitt, längd 120 mm, totalvikt 81,1 g, ask, mindre emaljskador.
MOCKASKEDAR, 6 st, förgyllt sterlingslver, vit emalj, Egon Lauridsen, Köpenhamn 1900-talets mitt, längd 94 mm, totalvikt 55,4 g, ask, mindre emaljskador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 4,2 g.
RING, 14K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 21 mm, vikt 5,2 g, 1 diamant skadad.
ARVO SAARELA, halsring, silver, bergkristall, Falköping 1972, innermått ca 40 cm, signerad, vikt 37,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 14,5/16,5/18 cm, vikt 1,2 g,
6 DIAMANTER, 1,04 ctv, gammalslipade och äldre briljantslipade, ca W-Cr/VS-SI, nagg.