181 - 200 av 453
1...91011...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari

Klubbad för

HÄNGE, 18K vitguld, Topas, ametist, turmalin, akvamarin, granat, citrin, peridot, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, höjd 20 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 1 800 kr

HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCr/P, diameter på hänget 1,7 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 3,7 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitguld, odlade pärlor ca 9,0-9,6 mm, stl 17 mm, vikt 7,9 g.

Utrop: 3 300 kr

BESTICKSERVIS, silver, 30 delar, modell Olga, 6 bordsskedar, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 12 kaffeskedar, GAB, Eskilstuna 1980-tal, totalvikt 1110,1 g, ask.

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 3,5 g, man måste omarbeta låsögglan för att kunna sätta på en kedja.

2 100 kr

Utrop: 2 200 kr

PLOCKGAFFLAR, 6 st, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, Egon Lauridsen, Köpenhamn 1900-talets mitt, längd 120 mm, totalvikt 81,1 g, ask, mindre emaljskador.

1 100 kr

Utrop: 800 kr

MOCKASKEDAR, 6 st, förgyllt sterlingslver, vit emalj, Egon Lauridsen, Köpenhamn 1900-talets mitt, längd 94 mm, totalvikt 55,4 g, ask, mindre emaljskador.

650 kr

Utrop: 600 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 4,2 g.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, orm, 18K guld, stl 15,75 mm, vikt 1,6 g.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

HÄNGE, kors, vitmetall, granater, höjd 34 mm.

Utrop: 350 kr

HÄNGE, silver, bärnsten, korall, lapis, Sverige 1930, höjd 62 mm vikt 19,7 g, gravyr.

1 000 kr

Utrop: 700 kr

RING, 14K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 21 mm, vikt 5,2 g, 1 diamant skadad.

Utrop: 2 700 kr

ARVO SAARELA, halsring, silver, bergkristall, Falköping 1972, innermått ca 40 cm, signerad, vikt 37,4 g.

750 kr

Utrop: 700 kr

HÄNGE, 18K guld, boulderopal, höjd 42 mm, vikt 7,5 g, sprickor i opalen

Utrop: 2 600 kr

KALEVALA, collier, silver, längd kedja 43 cm, vikt 34,0 g.

Utrop: 900 kr

RING, silver, polska stämplar, stl ca 17,75 mm, vikt 12,5 g.

1 100 kr

Utrop: 450 kr

ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 14,5/16,5/18 cm, vikt 1,2 g,

2 700 kr

Utrop: 2 700 kr

HÄNGE, 18K guld, smaragd ca 0,50 ct, bredd 12 mm, vikt 1,7 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

6 DIAMANTER, 1,04 ctv, gammalslipade och äldre briljantslipade, ca W-Cr/VS-SI, nagg.

3 300 kr

Utrop: 3 800 kr

TRESTENSRING, 18K guld, syntetisk safir, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca W/VS, stl 19,25 mm, vikt 8,4 g.

Utrop: 5 500 kr