Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari
ARMBAND, 8K vitguld, 79 prinsesslipade safirer ca 6,50 ctv, 236 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-Ca/P, längd 18 cm, vikt 15,6 g, svaga fattningar, enstaka safirer har nagg, flera diamanter har skador och nagg.
COLLIER, vit korall ca 3,8-12,0 mm, lås i silver, C.G. Hallberg, Stockholm 1911, längd 55,5 cm.
Smycken Enstaka örhänge
JOHAN FREDRIK MASMAN, udda örring, 18K guld, Stockholm 1837, höjd 18 mm, vikt 1,1 g, något skev.
BROSCH, silver, fisk, grön kalcedon, Per Ericsson, 1955, Helsingborg, bredd ca 43 mm, vikt 12,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, färgade odlade pärlor ca 9,6-9,8 mm, vikt 2,8 g, stift, snurrebussar i plast och gulmetall.
BROSCH, låghaltigt guld, rubiner, halvpärlor, porträtt, antik, mått 30x30 mm, vikt 5,7 g, en halvpärla saknas, bakdel i koppar, tennlödningar.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, rosenslipade diamanter, rubiner, antik, höjd 35 mm, vikt 6,5 g, bucklor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 1,8 g, diamant med kulettfasett, lödning vid storleksändring har släppt.
KALEVALA, brosch, sterlingsilver, Finland 1998, diameter 52 mm, vikt 46,2 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, safir, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
Ädelstenar Rubiner
RUBIN, ovalslipad 1,06 ct, IGI certifikat 1L131010, förseglingen är bruten då plasten har spruckit.