Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
EFVA ATTLING, armband/collier, Homo Sapiens, sterlingsilver, läderband, längd 60 cm, vikt 8,3 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ENSTENSÖRHÄNGE, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca Cr/P, vikt 0,5 g, skruvstift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv ca W/SI, stl 16,5 mm, Kaplans Safir, vikt 1,5 g, storleksändrad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,16 ct, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 1,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,46 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g, diamanter med skador på kuletten, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 0,6 g,ej snurrebussar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ametister, åttkantslipade diamanter, mått ca 7,2 x 7,2 mm, stift, vikt 1,9 g.
TENNISARMBAND, förgyllt sterlingsilver, ovalslipade morganiter ca 10,00 ctv, längd 17 cm, vikt 11,0 g, morganiter med nagg och skador.
TENNISARMBAND, sterlingsilver, akvamarin, längd 16,5 cm, vikt 10,8 g, akvamaringer med nagg, svaga fattningar.
ARMBAND, 18K guld, blå safirer, 44 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, längd 18,5 cm, vikt 17,7 g.
RING, 18K guld, syntetisk spinell, Otto Holms Efterträdare, Lund, stl 16,5 mm, vikt 7,5 g, nagg på stenen.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, åttkantslipade diamanter ca 0,17 ctv, höjd 20 mm, vikt 1,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/SI, Hugo Strömdahl, Stockholm, stift, vikt 1,4 g.
RING, 18K guld, 14 rubiner, stl 17,25 mm, enligt uppgift från Jordanien, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.