Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligtt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, gravyr.
TENNISARMBAND, 18K guld, 86 briljanter 2,11 ctv, W-TCa(H-L)/SI-P, längd 18 cm, någon enstaka diamant med nagg. vikt 6,8 g.
ÖRHÄNGEN, stjärnor, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 23 mm, vikt 2,3 g, stift.
RING, 18K vitguld, dropp- och briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-7,0 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad ametist och halvpärlor av Ceson, Göteborg 1966, längd 75 cm, vikt 39,8 g.
BROSCH, silver, blå emalj, Willy H. Jacob Krogmar, Bagsværd, Danmark, diameter 33 mm, vikt 5,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, vikt 2,0 g, etui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv ca TCr-Cr/SI, vikt 1,3 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, kuddslipad syntetisk safir, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, I. Sundström, Stockholm 1931, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g, flera diamanter har skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, diamanter, mått 11 mm, vikt 3,8 g, briljanter och åttkantslipade diamanter.
MANSCHETTKNAPPAR, 5 st samt 1 skjortknapp, 18K guld/platina, pärlemor, odlade pärlor, totalvikt 12,3 g, etui, 1 pärla saknas, saknar mellandelar.
MANSCHETT- OCH SKJORTKNAPPAR, 18K guld, pärlemor, 4 cabochonslipade safirer, Frankrike, vikt 10,9 g, ask, 1 safir saknas, 1 manschettknapp trasig och ersatt med del i oädel metall.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,0 g, gravyr, nagg på kuletten.
BESTICKSERVIS, 12 delar, silver, modell Svensk, 6 bordsgafflar, 5 bordsknivar, 1 potatissked, GAB, Stockholm 1960-tal, totalvikt 568,7 g.
RING, 14K vitguld, 17 briljantsliapde diamanter ca 1,35 ctv ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.
C.F CARLMAN, dosa, med lock, silver, invändigt förgylld, Stockholm 1946-1950, höjd 33 mm, diameter 58 mm, vikt 65,0 g, gravyr undertill.
SKED, silver, Erik Niklas Thomé, Stockholm 1771, längd 21,5 cm, vikt 49,4 g, gravyr.