141 - 160 av 414
1...789...21 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligtt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, gravyr.

Utrop: 5 500 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 86 briljanter 2,11 ctv, W-TCa(H-L)/SI-P, längd 18 cm, någon enstaka diamant med nagg. vikt 6,8 g.

22 000 kr

Utrop: 23 000 kr

ÖRHÄNGEN, stjärnor, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 23 mm, vikt 2,3 g, stift.

Utrop: 6 100 kr

RING, 18K vitguld, dropp- och briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,3 g.

4 800 kr

Utrop: 4 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-7,0 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad ametist och halvpärlor av Ceson, Göteborg 1966, längd 75 cm, vikt 39,8 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

HALSRING, med hänge, sterlingsilver, trä, höjd 65 mm, stl 12x11 cm, vikt 30,9 g.

450 kr

Utrop: 450 kr

BROSCH, silver, blå emalj, Willy H. Jacob Krogmar, Bagsværd, Danmark, diameter 33 mm, vikt 5,1 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, vikt 2,0 g, etui.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv ca TCr-Cr/SI, vikt 1,3 g, stift.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, blå topaser ca 1,26 ctv, vikt 1,1 g, stift.

1 500 kr

Utrop: 850 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/platina, kuddslipad syntetisk safir, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, I. Sundström, Stockholm 1931, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g, flera diamanter har skador och nagg.

3 600 kr

Utrop: 3 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, diamanter, mått 11 mm, vikt 3,8 g, briljanter och åttkantslipade diamanter.

Utrop: 2 800 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 5 st samt 1 skjortknapp, 18K guld/platina, pärlemor, odlade pärlor, totalvikt 12,3 g, etui, 1 pärla saknas, saknar mellandelar.

Utrop: 7 000 kr

MANSCHETT- OCH SKJORTKNAPPAR, 18K guld, pärlemor, 4 cabochonslipade safirer, Frankrike, vikt 10,9 g, ask, 1 safir saknas, 1 manschettknapp trasig och ersatt med del i oädel metall.

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,0 g, gravyr, nagg på kuletten.

Utrop: 4 500 kr

BESTICKSERVIS, 12 delar, silver, modell Svensk, 6 bordsgafflar, 5 bordsknivar, 1 potatissked, GAB, Stockholm 1960-tal, totalvikt 568,7 g.

Utrop: 2 700 kr

RING, 14K vitguld, 17 briljantsliapde diamanter ca 1,35 ctv ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 9 000 kr

C.F CARLMAN, dosa, med lock, silver, invändigt förgylld, Stockholm 1946-1950, höjd 33 mm, diameter 58 mm, vikt 65,0 g, gravyr undertill.

500 kr

Utrop: 600 kr

SKED, silver, Erik Niklas Thomé, Stockholm 1771, längd 21,5 cm, vikt 49,4 g, gravyr.

Utrop: 450 kr

JACKETRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 1,9 g.

Utrop: 2 200 kr