Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari
ALLIANSRING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g, ringskenan är ej helt rund.
2 RINGAR, järn/18K guld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, stl 17,75 samt 16,75 mm, totalvikt 7,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, filigranarbete, vikt 1,5 g, krok, skada på den ena kronan.
KALEVALA, smyckesset, brons, 3 st broschar i olika storlekar, 1 st armring mått ca 63 mm x 57 mm, 2 st ringar stl ca 18,5 mm och 20,25 mm, ett par örhängen hängande med krokar ej stämplade. .
RING, 14K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, några diamanter med nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver med vit paste, längd 52 cm, knutet, vikt 14,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i 18K guld, rosenslipade diamanter, ametist, längd 47 cm, knutet, vikt 9,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct enligt gravyr, ca TW/VS, G Dahlgren & Co, Malmö 1959, stl 16,75 mm, vikt 1,6 g.
Silver Etui
CIGARRETUI, sterlingsilver, E H Lawley & Sons Ltd, Birmingham 1909, längd 120 mm, bredd 82 mm, vikt 103,1 g, monogram, små bucklor.
Silver Etui
CIGARETTETUI, silver, niello, motiv med hästar och släde, Ivan Lebedkin, Moskva 1898-1907, mått 99 x 68 mm, vikt 123,2 g, monogram.
HÄNGE MED KEDJA, silver, glasstenar, höjd på hänget 4,7 cm, längd på kedjan 60 cm, vikt 7,4 g.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor 3,0-5,8 mm, lås i 18K guld med 3 odlade pärlor, Hellström & Åhrling, Stockholm 1956, längd 50 cm, knutet, vikt 11,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter enligt uppgift 0,43 ctv ca W/SI, vikt 0,9 g.
Silver Etui
CIGARETTETUI, silver, niello, Nordafrikanskt motiv, mått 80 x 105 mm, vikt 139,8 g, inga stämplar.
Silver Etui
ETUI, sterlingsilver, niello, motiv med traditionell thailändsk roddbåt, mått 80 x 125 mm, vikt 143,2 g, buckla.
Silver Etui
CIGARRETUI. silver, invändigt förgylld, niello, kontrollmästare Viktor Vasilyevich Savinsky, Moskva 1861, längd 111 mm, bredd 65 mm, vikt 141,0 g, monogram.