181 - 200 av 414
1...91011...21 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g, ringskenan är ej helt rund.

2 000 kr

Utrop: 1 900 kr

2 RINGAR, järn/18K guld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, stl 17,75 samt 16,75 mm, totalvikt 7,8 g.

1 100 kr

Utrop: 550 kr

RING, 18K guld, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17 mm, vikt 5,5 g.

3 300 kr

Utrop: 3 700 kr

HÄNGE, 18K guld, smaragd, syd/centralamerikanskt motiv, ca 13×26 mm, vikt 1,3 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, filigranarbete, vikt 1,5 g, krok, skada på den ena kronan.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

COLLIER, 18K guld med peridot 0,27 ct, längd 40-42 cm, vikt 1,4 g.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

KALEVALA, smyckesset, brons, 3 st broschar i olika storlekar, 1 st armring mått ca 63 mm x 57 mm, 2 st ringar stl ca 18,5 mm och 20,25 mm, ett par örhängen hängande med krokar ej stämplade. .

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

RING, 14K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 5 700 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver med vit paste, längd 52 cm, knutet, vikt 14,2 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i 18K guld, rosenslipade diamanter, ametist, längd 47 cm, knutet, vikt 9,6 g.

950 kr

Utrop: 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct enligt gravyr, ca TW/VS, G Dahlgren & Co, Malmö 1959, stl 16,75 mm, vikt 1,6 g.

Utrop: 4 400 kr

Silver Etui

CIGARRETUI, sterlingsilver, E H Lawley & Sons Ltd, Birmingham 1909, längd 120 mm, bredd 82 mm, vikt 103,1 g, monogram, små bucklor.

1 300 kr

Utrop: 1 000 kr

Silver Etui

CIGARETTETUI, silver, niello, motiv med hästar och släde, Ivan Lebedkin, Moskva 1898-1907, mått 99 x 68 mm, vikt 123,2 g, monogram.

1 100 kr

Utrop: 1 100 kr

HÄNGE MED KEDJA, silver, glasstenar, höjd på hänget 4,7 cm, längd på kedjan 60 cm, vikt 7,4 g.

375 kr

Utrop: 400 kr

PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor 3,0-5,8 mm, lås i 18K guld med 3 odlade pärlor, Hellström & Åhrling, Stockholm 1956, längd 50 cm, knutet, vikt 11,6 g.

Utrop: 900 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter enligt uppgift 0,43 ctv ca W/SI, vikt 0,9 g.

3 300 kr

Utrop: 3 800 kr

Silver Etui

CIGARETTETUI, silver, niello, Nordafrikanskt motiv, mått 80 x 105 mm, vikt 139,8 g, inga stämplar.

Utrop: 1 000 kr

Silver Etui

ETUI, sterlingsilver, niello, motiv med traditionell thailändsk roddbåt, mått 80 x 125 mm, vikt 143,2 g, buckla.

Utrop: 1 100 kr

Silver Etui

CIGARRETUI. silver, invändigt förgylld, niello, kontrollmästare Viktor Vasilyevich Savinsky, Moskva 1861, längd 111 mm, bredd 65 mm, vikt 141,0 g, monogram.

1 400 kr

Utrop: 1 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, diameter 11,5 mm, vikt 3,1 g, huggies.

Utrop: 2 000 kr