Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari
RING, 18K vitguld, rubin, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.
EFVA ATTLING, armband, Mini love, sterlingsilver, längd 17/19 cm, vikt 3,7 g, originaletui.
PÄRLCOLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, vit paste, längd 45 cm, vikt 13,3 g, ej knutet.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,3 g, två skadade klor och de fyra kvarvarande är slitna, italienska stämplar.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 2,0 g, svensk importstämpel.
DOSA, silver, oval, blomdekor, Anders Johan Lignell, Sundsvall 1817, längd 91 mm, bredd 51 mm, vikt 51,2 g, monogram, små bucklor och skador.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI-P, Stockholm 1963, stl 18,75 mm, vikt 6,4 g, enstaka diamanter har nagg.
BROSCH, ridspö och hjälm, 18K guld, syntetiska blå spineller, mått 30x20 mm, vikt 3,9 g, två spineller har skador.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/SI-P, Stockholm 1956, stl 19 mm, vikt 3,5 g.
BROSCH, sterlingsilver, rosenkvarts, John Reutner, Ystad 1955, mått 58x34 mm, vikt 12,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, blå safirer, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, höjd på hänget 1,5 cm, längd på kedjan 40 cm, vikt 2,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld briljanter ca 0,30 ctv, W/VS, stift, en snurrebuss i 18K guld, nagg på kuletterna, vikt 0,9 g
COLLIER, 14K vitguld, blå safirer, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, fjäril, längd 47 cm, vikt 3,4 g.
HÄNGE, 14K vitguld, svarta briljantslipade diamanter, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, katt, höjd 31 mm, vikt 1,7 g.
CARMOSÉHÄNGE, 14K guld, ovalslipad blå safir, 8 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W-TCr/SI, höjd 18 mm, vikt 1,4 g.
HÄNGE, 14K guld, ovalslipad smaragd, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, höjd 15 mm, vikt 0,8 g.