Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 14,5 mm, bredd 1,1 mm, vikt 2,3 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovala fasettslipade akvamariner ca 0,43 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stift, mått 7,0 x 5,0 mm, vikt 1,3 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovala fasettslipade akvamariner ca 0,30 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/VS-SI, stift, mått 8,0 x 6,5 mm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, runda fasettslipade blå safirer ca 0,16 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS-SI, stift, diameter 5,5 mm, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, runda fasettslipade akvamariner ca 0,12 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS-SI, stift, diameter 5,5 mm, vikt 1,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,25 ctv ca W/VS-SI, stl 15,5 mm, Schalins, vikt 3,8 g, gravyr.
6 ST PÄRLCOLLIER, färgade sötvattenspärlor barocka, dobbar, passar Lynggaard, ej lås, varierande längder.
DIAMANT, briljantslipad 0,36 ct, W(H)/VS1, IGI certifikatnummer F1I30785, förseglad.
SCHALINS, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g, gravyr.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 2 - radigt, odlade pärlor, ca 6,25 mm, lås i silver med odlade pärlor, längd 18 cm, vikt 19 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, vikt 1,2 g, stift.
Ädelstenar Turmaliner
2 INDIGOLIT TURMALINER, ovalslipade, 4,58 ctv, 10,0x7,8x3,9 och 10,0x8,1x3,9 mm.
KALEVALA, brons/förgylld metall, mått 8,5 cm x 5,5 cm, kedja längd ca 82 cm, vikt 60,9 g
Ädelstenar Safirer
2 OBEHANDLADE SAFIRER, kuddslipade, 1,71 ctv, 0,95 + 0,76 ct, Sri Lanka, nagg och slitna fasettkanter.
BROSCH, 18K guld, ametister, halvpärlor, Jugend 1919, längd 35 mm, vikt 2,8 g, en ametist har liten skada på kuletten och en pärla är skadad.