Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari
HÄNGE, 18K vitguld, 26 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-TCr/VS-P, diameter 17,5 mm, vikt 2,3 g, svaga fattningar, enstaka diamanter har nagg.
PÄRLRING, 18K vitguld, odlad pärla 8,7 mm, Sigfrid Petersson, Bollnäs 1964, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,35 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,6 g, nagg på kuletten, några klor är slitna.
RING, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,30 ct, ca Cr/SI, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g, diamanten har en naturlig hålighet samt nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3-7 mm, längd 52 cm, lås i silver, vikt 14,0 g, knutet.
HÄNGE, 14K guld, hjärta, 10 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca W/VS-SI, hjärta, vikt 5,0 g.
HÄNGE, sterlingsilver / 18K guld, 9 briljanter ca 0,25 ctv ca W/VS-SI, katt, vikt 6,7 g, signerad.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca Ca/VS, åttkantslipade diamanter, stl 19,75 mm, vikt 5,8 g, diamanter med skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 19,75 mm, vikt 2,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K rodinerat guld, längd 74 cm, knutet, vikt 35,4 g.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 17,25 mm, vikt 5,2 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCa/VS, motivets mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,8 g, en diamant med mindre nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 1,6 g.
ENSTENSCOLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, längd 39,5/42 cm, vikt 2,0 g.