281 - 300 av 414
1...141516...21 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari

Klubbad för

BÄGARE, silver, på rund fotring, pärlbårdsrand, T. Göthlin för Tesi, Göteborg 1959, höjd 13,5 cm, diameter 9,5 cm, vikt 338,4 g.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

COLLIER, 14K guld, rubin, briljanter, längd ca 38,5 cm, rubinen är skadad, briljanter med nagg, vikt 5,6g,

3 600 kr

Utrop: 3 300 kr

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, odlade sötvattenspärlor ca 7,8 mm, 18K guld, längd 20 cm, vikt 13,3 g.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötsvattenspärlor ca 7,6 mm, 18K guld, längd 43 cm, vikt 26,3 g.

Utrop: 2 700 kr

STOP, silver, invändigt förgylld, med lock, på 3 kulfötter, infattad medalj med Adolf Fredrik, Johan Westerlund, Malmö 1896, höjd 13,5 cm, vikt 317,6 g.

Utrop: 2 200 kr

ARMBAND, silver, blå och vita safirer, längd ca 19 cm, vikt 34,2 g, ojämnt slipade, skador, stenar sticker ut ur fattningen på undersidan, mjukt fordral medföljer.

3 300 kr

Utrop: 3 400 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade smaragder, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Ca/SI, höjd 9 mm, stift, vikt 2,3 g.

3 200 kr

Utrop: 2 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, ovalsipad smaragd, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-TCr/SI, höjd på hänget 1,5 cm, längd på kedjan 42 cm, vikt 3,7 g.

2 400 kr

Utrop: 2 500 kr

PÄRLCOLLIER, ovala odlade rosa sötvattenspärlor ca 7 mm, lås i 18K guld, längd 62 cm, knutet, vikt 41,1 g.

Utrop: 4 500 kr

COLLIER, 18K guld/rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, ca W/SI, lejon, elefanter, höjd på hänget 3 cm, längd på kedjan 57 cm, vikt 24,7 g.

13 000 kr

Utrop: 14 600 kr

RING, 18K guld/vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 3 200 kr

Utrop: 12 400 kr

PÄRLCOLLIER, lås i sterlingsilver, odlade pärlor ca 7 mm, längd ca 49 cm, vikt 29,7 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,3 mm, lås för 2 rader i 9K guld, granater, längd 59 cm, knutet, vikt 30,2 g, ett fåtal pärlor skadade.

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K guld, odlad pärla, 2 äldre slipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/SI, stl 17,5 mm, 1915, vikt 2,4 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 3,25 - 6,75 mm, lås i 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, 58 cm, enstaka pärlor med slitage.

Utrop: 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, längd 56 cm, knutet, vikt 14,1 g

Utrop: 450 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 1,4 g, storleksändrad.

Utrop: 1 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,46 ct, ca TCr/P, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g, sliten rodiering, diamanten rör sig något i fattningen och har naturliga håligheter på bordet samt inneslutningar som når ytan.

Utrop: 3 900 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 79 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 32 mm, vikt 2,4 g, enstaka diamanter har nagg.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr