Avslutad | Nyårs – Lördag 30 december 2023
ALLIANSRING, platina, 26 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 16,5+ mm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, platina, 21 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, storlek 16,5 mm, vikt 4,3 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 104 briljantslipade diamanter ca 2,11 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 5,1 g.
ALLIANSRING, platina, 16 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 16,75 mm, vikt 2,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,50 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 6,5 g.
RING, 18K vitguld, flanderslipad diamant 1,06 ct, W(H)/VS1, HRD cert 07011234004, stl 16,5 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter, ca 0,51 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, svarta diamanter 0,57 ctv enligt gravyr, stl 16,75+ mm, vikt 2,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 6,5-7,0 mm, 60 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, längd 38 cm, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct, TW(F)/VS1, Gia inskription på rondisten 7228617153, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 6,0 g.
ENGELBERT, ring, 18K roséguld, petite fleur, 25 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 16 mm, vikt 1,8 g, originaletui, saknar stämplar.
COLLIER, 18K guld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, längd 42-45 cm, vikt 2,8 g.
COLLIER, 18K guld, cabochonslipade ametister, odlade pärlor, Stockholm 1956, längd 42 cm, vikt 27,6 g.
RING, 18K guld/vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VS, en SI, Kaplans Safir, Stockholm 2013, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g, några diamanter har nagg på kuletten.
ARMBAND, platina, 227 briljant-, baguette- och navetteslipade diamanter ca 6,70 ctv, ca TW-TCa/VS-P, 1900-talets mitt, längd 18,5 cm, vikt 35,2 g, säkerhetsjkedja, några diamanter med nagg och skador, svaga fattningar.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 5,1 g, en diamant med nagg och skada.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 18 mm, vikt 4,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd 0,85 ct, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g, smaragd med inneslutningar som når ytan och nagg, diamanter med skador och nagg.