Avslutad | Nyårs – Lördag 30 december 2023
PÄRLCOLLIER, 3 rader, doserat, odlade pärlor ca 3,2-7,3 mm, lås i 18K guld/silver med diamantchips, längd 40-46 cm, knutet, vikt 39,3 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, avtagbara manschetter, vridet skaft med växtornament, höjd 12 cm, vikt 338 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, avtagbara manschetter, vridet skaft, punsad dekor, GAB, Stockholm 1938-39, Vasakärven, höjd 17 cm, vikt 364 g.
RING, 18K vitguld, briljant 1,00 ct W(H)/P1, GIA report 1166573918 utan inskription på stenen, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca Cr-TCa/SI, vikt 2,0 g, stift, ena diamanten har litet nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,75 ct enligt gravyr, ca W/P, Iduna, stl 17 mm, vikt 4,1 g, kronan skev samt att diamanten sitter snett i fattningen.
HÄNGE/KEDJA, kors, 18K vitguld, 76 briljant- och prinsesslipade diamanter ca 1,69 ctv, ca R-TCr/VS-P, mått 32x21 mm, längd 45 cm, vikt 10,3 g, enstaka diamanter har nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca R-TW/SI, stl 16 mm, vikt 3,5 g, två diamanter har nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/VS, vikt 1,5 g, ena diamanten med nagg på kuletten.
Silver Vas
GEORG JENSEN, vas, silver, klockformad, hamrad yta, pärlbård, Danmark 1910-1930, höjd 20 cm, diameter 14 cm, svenska importstämplar, vikt 499,1 g.
ARMRING, 18K guld, halv trolig flodpärla, Andersson & Hallberg, Stockholm 1960, diameter 6,5 cm, vikt 9,6 g.
C.F. CARLMAN, carmoséring, 18K vitguld, kuddslipad safir ca 0,60 ct, äldre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g, storleksändrad, slitna fattningar, safiren har nagg och slitna fasettkanter, enstaka diamanter har nagg.
BROSCH, 18K guld/silver, ovalslipad blå safir ca 1,50 ct, gammalslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W-TCr/SI-P, rosenslipade diamanter, mått 22 mm, vikt 3,9 g, diamanter med nagg och skador, safir med nagg och slitna fasettkanter.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 5,0 ct,14 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,4 g, smaragden har en skada på kuletten samt nagg på rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, varav 2 mittstenarna ca 0,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,3 g.
COLLIER, 18K guld / vitguld, smaragd ca 0,33 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ct samt 0,07 ct, ca TW/SI, längd 45 cm, vikt 17,4 g, från Turkiet.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,43 ct ca R/VVS, stl 17,5 mm, Malmö 1938, vikt 3,9 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TCr(I)/VS2, vikt 1,6 g, diamanten har litet nagg på kronan och nagg på kuletten.