Avslutad | Nyårs – Lördag 30 december 2023
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g, diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,3 g, diamanter med nagg.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, cabochonslipad smaragd, gammalslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g, smaragd med inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanater ca 0,66 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K guld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, diamant med skada, smaragden har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/P, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-Cr/VS-SI, några med brun ton, höjd 22 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/oxiderat sterlingsilver, kvinnomotiv, månsten, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 17,2 g.
RING, platina, kuddslipad diamant 1,00 ct, W(H)/SI2, GIA Diamond Grading Report 6445284001, 38 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/SI, 17,5 mm, vikt 6,4 g, gravyr.
HALSKEDJA, ärtlänk, Frankrike, antik, längd 130 cm, vikt 14,0 g, små bucklor på låset.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade tanzaniter ca 2,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 37 mm, vikt 6,1 g, stift.
ARMBAND, 18K vitguld, 144 briljantslipade diamanter ca 2,15 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, längd 18 cm, vikt 30,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter, 0,62 ct River(D)/VS2 och 0,69 ct River(D)/SI1, med HRD certifikat nr 230000140960 och 15005217002, stift, vikt 1,7 g.