Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2023
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, ovalslipad citrin ca 27,00 ct, mått hänge ca 45x35 mm, vikt 13,9 g.
HÄNGE/BROSCH, 14K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 33,50 ct, gammal- samt rosenslipade diamanter ca 0,75 ctv, mått ca 40x22 mm, vikt 18,2 g, en av de större diamanterna har nagg vid bordet, några av de mindre diamanterna har nagg och skador.
RING, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,80 ctv ca W/VS, Smycka AB, stl 16,75 mm, vikt 13,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, mörkblå safir ca 1,75 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, safiren har slitna fasettkanter.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, 18K guld / platina, safirer, 7 äldre briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/SI, längd ca 17,5 mm, vikt 9,5 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, Gideon Teichmann, Stockholm 2008, stl 16,25 mm, vikt 12,9 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 54 briljantslipade diamanter ca 4,91 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 15,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W/VS, K. Torndals, Stockholm 1965, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade. ca 3 - 8,25 mm lås i 18K, längd 44 cm, vikt 12,7 g, etui.
HELALLIANSRING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,86 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,67 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g, diamanter med kulettfasett.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,30 ctv, 8 briljant - och 16 carréslipade diamanter ca 0,78 ctv, stl 20,25 mm, 5,9 g.
RING, 18K vitguld, 47 baguette - och 78 briljantslipade diamanter ca 3,35 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 18 mm, vikt 5,5 g.
GUNNAR FAHLSTRÖM, manschettknappar, 18K guld, blå kalcedon, Stockholm 1960, vikt 15,7 g.
Smycken Skjortknappar
3 SKJORTKNAPPAR, 18K guld, rosenslipade diamanter, svart emalj, vikt 9,0 g, etui från C.G Hallberg.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, pärlemor, emalj, diamanter, etui, skador på emaljen, etui från David Andersen.
GUNNAR FAHLSTRÖM. manschettknappar och skjortknappar, 18K guld, stjärnsafirer, Stockhom 1964, vikt 18,7 g, safirer med små nagg.