Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade akvamariner ca 7,0 ctv, 38 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Cr/SI, höjd 31 mm, vikt 6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 0,69 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, diameter 8 mm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade akvamariner ca 4,50 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/SI-P, höjd 20 mm, vikt 3,8 g, stängbara krokar.
DIAMANT, briljantslipad 0,58 ct, W(H)/VS1, förseglad av Diamanthuset AB, certifikat
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, 6 ovalslipade safirer, 48 briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, höjd 16,5 mm, vikt 6,9 g, stift, enstaka diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, smaragder ca 0,20 ctv, briljantslipade diamanter ca ca 2,40 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 23 mm, vikt 15,5 g, stift/clips, går att använda som enbart clips, enstaka diamanter med skador och nagg.
PÄRLCOLLIER, 35 odlade Tahitipärlor ca 10-13,2 mmm, doserat, lås 18K vitguld, rubin, 6 åttkantslipade diamanter, ca 0,08 ctv, längd 44 cm, vikt 70,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 16-17 cm, vikt 2,7 g.
RING, 14K vitguld, 2 droppslipade safirer ca 0,80 ctv, 13 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS-P stl 17,25 mm, vikt 5,6 g,enstaka diamanter med nagg, ena safiren med nagg.
ARMBAND, 18K guld, rubiner och safirer, Nikolopoulus Jewelry, Grekland, längd 18 cm, vikt 54,2 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,62 ct, W(H)/VVS2, IGI certifikat F66F22786, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g, enstaka diamanter med nagg.
COLLIER, 18K guld, rubiner och safirer, Nikolopoulos Jewelry, Grekland, längd 40 cm, vikt 124,2 g.
2 RINGAR, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,7 g, slipmärken på ringskenan.
RING, 18K vitguld, knut, briljantslipade diamanter 0,73 ctv enligt gravyr, ca River-TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,26 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Kaplans Safir 2006, Stockholm, stl 17,25 mm, vikt 10,4 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter 0,17 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stockholm 2004, stl 17,5 mm, vikt 12,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 ovalslipade rubiner ca 3,54 ctv, 132 briljantslipade diamanter ca 1,69 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 61 mm, vikt 11,5 g.
ARMBAND, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca TW-TCr/SI-P, justerbar längd, vikt 7,6 g.