Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2023
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW-W/VVS-VS, kors, kedja längd 42/45 cm, vikt 2,9 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,3 g.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 6,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.
W. A. BOLINS, hänge, ägg, silver / 18K guld, blå emalj, 19 briljanter ca 0,30 ctv, höjd 23 mm, vikt 7,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,62 ct, ca W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g, nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, oavalslipad safir ca 1,10 ct, 14 briljantslipade diamanter 0,48 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g, safir med litet nagg invid kronan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,56 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/VS, stl 18,5+ mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,40 ct W(H)/SI, briljantslipade diamanter 0,27 ctv, W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/ VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.
KRYDDSET, 5 delar, silver samt glasinsats, delvis förgyllt, 2 saltkar, 2 pepparströare, 1 senapskar och 3 skedar, importerade av C.G. Hallberg från Birmingham ca 1920, höjd 3-9 cm, totalvikt 280,9 g, schatull, små bucklor, glaset har små nagg.
ARMBAND, platina, 13 gammal - och åttkant- slipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCa/P, längd 17,5 cm, vikt 9,5 g, säkerhetskedja.
ARMBAND, 18K guld, 34 briljanter ca 1,00 ctv ca W/P med slöja, längd 16 cm, vikt 20,6 g, stenar med skador förekommer.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,50 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr /VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
SYSKONRING, platina, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv ca TW-TCr/VS, stl 18,25 mm, vikt 2,3 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,49 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 2,7 g, gravyr.
DIAMANT, briljantslipad, 3,01 ct, ca Cape(N)/VVS2, obetydligt nagg på kuletten samt tunn rondist med mycket små naturaler och nagg.
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 2,27 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VVS, Stockholm 2001, stl 17,75 mm, vikt 6,1 g, diamanterna har slipad kulett.