Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, rosa safirer, längd 40 cm, vikt 4,8 g, safirer med skador och nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rubiner 0,96 ct, briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 45 cm, vikt 7,2 g, rubiner med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1968, vikt 7,7 g, skruvmekanism.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, rubiner, fröpärlor, vikt 7,2 g, skruvmekanism, rubiner med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 5,5 g, skruvmekanism.
ARMRING, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter 0,52 ctv, TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 8,4 g.
RIVIERECOLLIER, 18K roséguld, 114 briljantslipade diamanter ca 4,44 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 43 cm, vikt 19,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,51 ctv, ca TW(F-G)/VS, höjd 33 mm, vikt 12 g.
CARMOSÉRING, 18K roséguld, kuddslipad turmalin ca 8,65 ct, 72 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 8,3 g, turmalinen med små nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, 37 navettslipade diamanter ca 3,70 ctv, ca TW/VS, stl 16, vikt 16,4 g, enstaka diamanter med nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,67 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/VS1, Ahlen & Samuelson, Stockholm 1972, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g, ena diamanten har liten inverterad natural på rondisten och litet nagg på kuletten.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljant- och gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, st 17,5 mm, vikt 1,8 g, en diamant med nagg på kuletten, sliten ringskena.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, safir ca 0,39 ct, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 19 mm, kedja 40 cm, vikt 1,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCr/SI-P, 12 akvamariner ca 0,23 ctv, hjärta 16x20 mm, kedja 46 cm, vikt 2,6 g.
MUMBAI STOCKHOLM, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ctv, TW(G)/VS2, GIA 6315161837, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g, originaletui.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Golden southsea pärlor ca 11,5 mm, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI, stift/clips, vikt 9,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,47 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g, gravyr.
COLLIER, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 4,13 ctv, ca TW-W/SI, längd 97 cm, vikt 15,1 g.