Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
RING, 18K vitguld, brunorange briljantslipad diamant 0,80 ct, 2 briljantslipade diamnater 0,46 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 3 g, mittstenen med nagg vid rondisten och inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,75 ct, 52 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW-Cr/VS-S, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter med skador och nagg, svaga fattningar.
HÄNGE, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, höjd 30 mm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosenslipade diamanter ca 6,5x 4,5 mm, 104 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, W-Cr/VS-SI, höjd 27 mm, vikt 10,9 g, stift.
RING, 18K vitguld, ovalslipad gröngul obehandlad safir 3,36 ct, CGL certifkat, 178 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 12,5 g.
COLLIER, 18K guld, rubin, åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, längd 39/42/45 cm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner, åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, vikt 1,8 g, stift, ena rubinen har lätt slitna fasettkanter, enstaka diamanter har nagg.