501 - 520 av 593
1...252627...30 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023

Klubbad för

RING, 18K vitguld, brunorange briljantslipad diamant 0,80 ct, 2 briljantslipade diamnater 0,46 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 3 g, mittstenen med nagg vid rondisten och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 15 400 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,75 ct, 52 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW-Cr/VS-S, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter med skador och nagg, svaga fattningar.

Utrop: 8 800 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, höjd 30 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 5 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosenslipade diamanter ca 6,5x 4,5 mm, 104 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, W-Cr/VS-SI, höjd 27 mm, vikt 10,9 g, stift.

Utrop: 35 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad gröngul obehandlad safir 3,36 ct, CGL certifkat, 178 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 12,5 g.

Utrop: 35 000 kr

COLLIER, 18K guld, rubin, åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, längd 39/42/45 cm, vikt 1,7 g.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld, rubin, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner, åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, vikt 1,8 g, stift, ena rubinen har lätt slitna fasettkanter, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, citrin, åttkantslipade diamanter, stift, vikt 3,6 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K guld, citrin, åttkantslipade diamanter, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g.

2 000 kr

Utrop: 1 500 kr

Ädelstenar Topas

TOPAS, smaragdslipad 26,97 ct, mått 24,01 x 11,91 x 3,02.

Utrop: 2 800 kr

Ädelstenar Topas

TOPAS, fantasislipad 221,0 ct, mått 45 x 28 x 25 mm.

Utrop: 32 000 kr

Ädelstenar Topas

TOPAS, fantasislipad 343,5 ct, mått 42 x 42 x 35 mm.

Utrop: 40 000 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, brosch, 18K guld, Stockholm 1850-tal, höjd 5,5 cm, vikt 8,7 g.

Utrop: 5 500 kr

KEDJA, 18K guld, doserad bismarck, längd 43 cm, vikt 25,6 g.

Utrop: 15 200 kr

ARMBAND, 18K guld, bismarck, längd 18,5 cm, vikt 14,7 g.

Utrop: 8 700 kr

ARMBAND, 18K guld, X-länk, längd 19 cm, vikt 26 g.

Utrop: 14 400 kr

COLLIER, 18K guld, doserad bismarcklänk, längd 55 cm, vikt 36,7 g.

Utrop: 20 500 kr

KEDJA, 18K guld, pansarlänk, Joáns guld, längd 55 cm, vikt 46,8 g.

25 000 kr

Utrop: 26 000 kr

ARMBAND, 18K guld, rundankar, längd 18,5 cm, vikt 16,5 g.

8 700 kr

Utrop: 9 100 kr