Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
ÖRRINGAR, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/P, höjd 16 mm, vikt 1,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,50 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,3 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,2 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 20 mm, stift, vikt 2,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,5 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 2,9 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan samt naturliga håligheter.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/P, höjd 17 mm, vikt 4,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,76 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,7 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,6 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan samt små nagg.
SHIMANSKY, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, caTW-W/VS-SI, svarta briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, stl 16,75 mm, vikt 9,1 g, några diamanter med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, svarta briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, vikt 3,7 g, huggies, diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,47 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
COLLIER, 14K guld, 9 odlade pärlor ca 4 mm, diameter 12,5 - 13 cm, vikt 10,9 g, smyckespåse, ytterkartong
RING, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W/SI, skruvstift, vikt 2,5 g, diamant med natural.
RING, platina, rund fasettslipad ametist 3,39 ct, 16 briljanter ca 0,32 ctv, ca Cr(J)/VS-SI, slitna fasettkanter på 10 briljanter, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter 0,47 ct, ca W/VS, längd 41,5 cm, vikt 16,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter 0,87 ctv, ca W/VS-SI, stl 17, vikt 18,5 g, enstaka diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, längd 14,5 cm, vikt 4,9 g, svaga fattningar, slitage.