Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2023
LORDRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,37 ct enligt gravyr, ca W/VS, Gunnar Alp, Stockholm 1978, stl 18,75 mm, vikt 13,1 g, litet nagg på kuletten.
ATELIER AJOUR, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,04 ct, W(H)/VS1, GIA certifikat 2225572677, Stockholm 1983, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,70 ct, ca TW(G)/VS2, stl 19,75 mm, vikt 5,7 g, diamanten har liten skada och nagg vid rondisten samt slitna fasettkanter på kronan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,57 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Gustaf Dahlgren, Malmö1973, stl 15,5 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,85 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/SI, vikt 13,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,91 ct, ca Cr(J)/VS2, briljant och baguetteslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g, mittstenen med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,60 ct, 36 baguette- och åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 18 mm, vikt 8,0 g, några klor slitna, smaragden är väldigt grund och har inneslutningar som når ytan, flera diamanter har skador och nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamant 0,43 ct enligt gravyr, ca TW/VS, åttkantslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 2,6 g, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, TW/SI-P, stift, vikt 2,7 g, naturaler vid rondisten.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 8,75 mm, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 14,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 11,2 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,24 ct, ca TW(F)/VVS2, Palmgrens Guldateljé, Stockholm 1990, stl 18,25 mm, vikt 6,0 g, kulettfasett.
RING, 18K vitguld, carréslipad blå safirer, 46 briljant slipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW/VS, stl ca 17 mm, extra skena, vikt 9,5 g, tre diamanter är skadade.