281 - 300 av 320
1...141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2023

Klubbad för

SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 5,8 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, peridot 1,58 ct enligt gravyr, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g, peridot med nagg och slitna fasettkanter, en diamant utbytt till åttkantslipad, svaga fattningar.

Utrop: 3 600 kr

RING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g, flera diamanter med nagg.

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca LY/SI1, 16 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 14,9 g, mittstenen med skada på kuletten, några små diamanter med nagg.

Utrop: 25 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 9 mm, briljantslipade diamanter 0,31 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 20 mm, vikt 4,2 g, stift, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 6 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade rubiner ca 0,54 ctv, 76 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 10 mm, vikt 3,5 g, stift.

Utrop: 11 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,70 ct ca CR(J)/P1, diamanten har en inskription från SGL och gravyr som säger att diamanten är I/SI3, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g, diamanten har nagg.

Utrop: 8 000 kr

RING, plarina, 22 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 1 600 kr

ARMBAND, 14K guld/silver, 71 gammal-,briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 11,1 g, några diamanter med nagg och skador.

9 700 kr

Utrop: 8 800 kr

ARMRING, 18K guld/silver, rosenslipad diamant 5, mm i diameter, 4 smaragder, rosenstenar, innermått ca 18 cm, vikt 30,0 g, flertalet stenar med skador.

Utrop: 18 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 11,6 mm, 8 trapets - och 24 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W-TCa/VS, höjd 18 mm, vikt 7,9 g, stift.

Utrop: 17 200 kr

ÖRHÄNGEN, hjärtan, 18K vitguld, 4 droppslipade smaragder ca 0,62 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, höjd 7 mm, vikt 2,5 g, stift.

Utrop: 9 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslpade safirer ca 1,55 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 20 mm, vikt 6,4 g, krokar med stopp.

Utrop: 15 400 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade south sea pärlor 14,0-14,8 mm, rubiner ca 1,30 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, höjd 27 mm, vikt 13,7 g, stift, enstaka rubiner har nagg.

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 3,25 ctv, ca TW-TCa/P1-P2, stl 15,75 mm, vikt 4,5 g.

12 000 kr

Utrop: 13 200 kr

RING, 18K vitguld, 5 droppslipade smaragder, 76 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 16 75 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 7 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca Fancy Light Greyish Brown/VS-SI, 56 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, höjd 22 mm, vikt 3,7 g, stift, ena diamanten med nagg på kuletten.

Utrop: 22 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TCr-CR(I-J)/SI2-SI2, stift, ena snurrebussen i vitmetall, ena diamanten med nagg på kuletten, ena diamanten med nagg.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, Erik Samuelsson, Stockholm 1955, stl 17,5 mm, vikt 8,9 g, smaragden med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 8 800 kr

BESTICKSERVIS, 50 delar, silver, modell Tornedal, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 10 efterrättsskedar, 13 kaffeskedar, tårtspade, 2 smörknivar, i lindor.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr