261 - 280 av 320
1...13141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2023

Klubbad för

Utrop: 14 400 kr

ARMBAND, 18K guld, carréslipade safirer, gammalslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI, rosensliapde diamanter, mått 50x60 mm, vikt 29,8 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

BROSCH, 14K vitguld, smaragder, briljantslipade och carréslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, mått 50x50 mm, vikt 21,2 g, diamanter med nagg och skador, en diamant saknas.

Utrop: 11 000 kr

HÄNGE/BROSCH, 18K guld, smaragd, åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, odlade pärlor, mått 15x50 mm, vikt 7,4 g, smaragd med inneslutningar som når yutan, skev nål.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, smaragd, åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, odlade pärlor, krokar, vikt 4,2 g, limmrester, smaragd med innelsutningar som når ytan.

Utrop: 3 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI-P, stift, vikt 4,5 g, en snurrebuss saknas.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca TW(G)/VS, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, gravyr.

Utrop: 22 000 kr

SERVERINGSBESTICK, 7 delar, silver, gaffel, sked, salladsbestick, såsslev samt 2 ostknivar, Warzawa 1900-talets andra hälft, längd 15-26,2 cm, totalvikt 574,9 g.

Utrop: 4 000 kr

FISKBESTICK, 12 delar, silver, 6 fiskgafflar, 6 fiskknivar, Warzawa 1900-talets andra hälft, längd 17,8-20,2 cm, totalvikt 561,9 g.

Utrop: 4 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g, några diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 5 500 kr

ENGELBERT, pärlcollier, doserat, odlade pärlor, lås i 18K guld, mabépärla, vita syntetiska safirer, design Stigbert, längd 60 cm, knutet, vikt 26,1 g.

Utrop: 2 200 kr

KLACKRING, 14K vitguld, lapis lazuli, stl 18 mm, vikt 10,2 g.

Utrop: 4 800 kr

BROSCH, 14K guld, granater, Österrike, ca 4,5x2,2 cm, vikt 9,8 g, små nagg/skador på några granater

Utrop: 3 700 kr

COLLIER, platina, gammal- baguette- och åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, River-Cr/VS-P, längd 42 cm, vikt 7,0 g, några diamanter har nagg och skador.

Utrop: 11 000 kr

COLLIER, platina, gammalslipad diamant ca 1,25 ct, ca TW(F)/P2, längd 40/42 cm, vikt 3,8 g, diamanten har små nagg.

Utrop: 33 000 kr

CARMOSÉRING, 14K vitguld, rubin ca 0,65 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI Wien, Österrike, stl 17,25 mm, vikt 7,2 g, ett fåtal diamanter med nagg vid kuletterna.

Utrop: 17 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,35 ct, TW(G)/VS2, Herr & Fru Lohse, stl 16 mm, vikt 4,6 g, gravyr, GIA Dimond Dosser.

Utrop: 6 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW(F-G)/VS2, vikt 1,4 g, stift, ena diamanten med natural invid rondisten, något olika diameter på diamanterna.

Utrop: 29 000 kr

ARMBAND, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, längd 18,5 mm, vikt 13,7 g.

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca TW/VS, längd 41 cm, vikt 7,7 g, nagg på kuletten.

Utrop: 8 000 kr