Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023
TENNISARMBAND, 18K roséguld, svarta diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, längd 16,5 cm, vikt 6,5 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan och naturliga håligheter.
Silver Kaffeservis
MOCKASERVIS, silver, kaffekanna, gräddkanna och sockerskål, handtag i svärtat trä, godronnering, A.W. Andersson, Helsingborg 1903, höjd 4,5-15,5 cm, totalvikt 394,2 g, trasigt schatull.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,25 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,9 g, slitna klor.
Silver Teservis
TESIL, silver, på 3 fötter, genombrutet brätte, Nederländerna, höjd 30 mm, vikt 49,1 g.
FISKBESTICK, 8 delar, silver, modell Olga, 4 fiskgafflar, 4 fiskknivar, Gab, Stockholm 1937, totalvikt 425,8 g, vapensköld.
ALLIANSRING, 18K guld, Stjärnringen, briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca TW/VS, Strömdahls, Stockholm 1998, gravyr, stl 16 mm, vikt 4,1 g.
AUKTIONSHAMMARE, silver, trä, C.G. Hallberg, Stockholm 1955, längd 20,5 cm, vikt 80,1 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, diamanten har en stor skada på kuletten vilket gör att den troligtvis väger mindre än 0,20 ct.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, stl 16,75 mm vikt 1,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,24 ct, TCa/SI, stl 16,75 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, storlek 17 mm, vikt 1,6 g.
KAKSPADE, silver, delvis förgylld, tvinnat skaft, fågelmotiv, längd 20,5 cm, vikt 56,8 g.
RING, 18K vitguld, rubiner, briljantslipade och gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI, stl 15,5 mm, vikt 6,2 g, diamanter med nagg och skador.
SKED, s.k. romersk, sterlingsilver, delvis förgylld, tvinnat skaft, Levi & Salaman, Birmingham 1910, längd 25,6 cm, vikt 70,9 g,
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, träskaft, Nils Pettersson, Norrköping 1817, längd 42 cm, vikt 134,7 g, monogram, små bucklor, något löst i skaftet.