Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023
PÄRLRING, 18K vitguld, odlad pärla 8,7 mm, Sigfrid Petersson, Bollnäs 1964, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K guld, briljant- och diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/P, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/VS, briljanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/VS, ena ringen är kapad på ett ställe, stl 17,5 mm, vikt 7,4 g.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 blå safirer, 16 diamanter 0,16 ctv, stift, vikt 2,4 g.
COASTERS, ett par, silver, bakelit, vikingamotiv, GAB, Stockholm 1950, diameter 17,2 cm, totalvikt 593,1 g, buckla, gravyr.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, oktagonal fot, svenska importstämplar höjd 7,5 cm, fylld botten, botten är något lös.
Silver Vas
VASER, ett par, silver, Birmingham 1918, höjd 19,5 cm, fylld botten, totalvikt 309,5 g, bucklor.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, odlad sötvattenspärla, strass, längd 44 cm.
COLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, fasetterad tigeröga, mossagat, guldfärgat lås samt detaljer, längd 45 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,31 ct enligt gravyr, W/P, stl 17 mm, vikt 3,5 g, skador/nagg.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till hundradelar, mått ca 13 x 7,5 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/SI, stift, vikt 3,7 g.