61 - 80 av 147
1...345...8 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2023

Klubbad för

GEORG JENSEN, hänge med kedja, nr 143, sterlingsilver, cabochonslipad ametist, Bent Gabrielsen, efter 1945, hängets höjd 10,3 mm, längd 58 cm, vikt 70,9 g.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

Klockor Georg Jensen

GEORG JENSEN, armband med klocka, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, Cal ETA 2442, Ref nr. 231, Boett nr. 79421 /418, damur, 18 mm, höjd 20 mm, manuell, glas i rutilkvarts (skadat/nagg), skadad urtavla, urverk/boett signerad Chopard / L.U.C, Ref nr. 231, ca 1970, integrerad armlänk 150-160 mm.

Utrop: 9 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 242, sterlingsilver, rökkvarts, Torun Bülow-Hübe, hängets höjd 82 mm, vikt 75,7 g.

14 000 kr

Utrop: 14 000 kr

GEORG JENSEN, bestickservis 80 delar, Acorn/Konge, sterlingsilver, 12 matgafflar stor, 12 matknivar stor, 12 matskedar, 12 dessertskedar, 12 kaffeskedar, 6 bordsknivar, kapsylöppnare, nötknäppare, såsslev, salladsbestick, 2 uppläggningskedar, 4 gafflar för kallskuret, 2 uppläggningsgafflar, sockertång, design Johan Rohde, Danmark efter 1945, i lindor, bruksslitage.

40 000 kr

Utrop: 45 000 kr

GEORG JENSEN, skål, sterlingsilver, nr 782, dekor av hallon med blad, hamrad yta, Danmark efter 1945, höjd 80 mm, diameter 111 mm, vikt 230,6 g.

4 900 kr

Utrop: 3 900 kr

BUCHERER, armband, 18K guld, trefärgat, flätat, längd 19 cm, vikt 98,1 g, originaletui.

Utrop: 55 000 kr

BROSCH, 18K guld, 9 safirer ca 14,30 ctv, rubin ca 0,40 ct, 2 granater ca 2,60 ctv, 2 spineller ca 4,50 ctv, 6 zirkoner ca 12,80 ctv, mått 59x56 mm, vikt 32,7 g, en sten bytt med rött glas, flera stenar har nagg.

20 000 kr

Utrop: 23 000 kr

RING, 18K guld/platina, obehandlad safir 4,88 ct, GCS report 5783-4051, gammal-, åttkant- och rosenslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g, slitna fattningar, safiren har nagg och slitna fasettkanter, några diamanter har nagg.

47 000 kr

Utrop: 33 000 kr

BROSCH, silver/14K guld, rosenslipade diamanter ca 3,50 ctv, antik, Nederländerna, mått 88 x 29 mm, vikt 32,3 g, 3 diamanter är taffelslipade, 2 diamanter saknas, några diamanter har skador och nagg, etui.

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K guld/silver, rosenslipad diamant ca 6,1 mm, 2 dropp- och rosenslipade diamanter ca 7 mm, 40 rosenslipade diamanter, antik, Nederländerna, stl 17 mm, vikt 6,8 g, omarbetad, mittstenen med spricka som når ytan, några diamanter med nagg.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW-W(G-H)/VS1, 60 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, Schrittesser Guld & Silversmide, Göteborg 1987, stl 18,5 mm, vikt 12,7 g, den större diamanten har mindre skada under rondisten samt nagg vid kuletten, någon enstaka av de mindre diamanterna har skada.

Utrop: 57 000 kr

FRED, collier, Success, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 13,80 ctv, ca River-TW/VVS-VS, ref. nr. 1120266, modell 7J0275-042, längd 45 cm, vikt 85,4 g, originalask samt ytterkartong.

Utrop: 165 000 kr

BVLGARI, ring, Cabochon, 18K roséguld, stl 52 (16,75 mm), vikt 9,6 g, originaletui.

22 500 kr

Utrop: 9 000 kr

ARMBAND, 18K guld, Italien, bredd ca 21 mm, längd 18 cm, vikt 43,8 g.

27 500 kr

Utrop: 29 000 kr

W.A. BOLIN, ring, 18K guld, 10 äldre briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1977, stl 16,25 mm, vikt 8,2 g, diamanter med slitna fasettkanter.

4 800 kr

Utrop: 5 500 kr

W.A BOLIN, ring, 18K guld/vitguld, Stockholm 1981, stl 16,5 mm, 10,2 g.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

CLAES GIERTTA, collier, 18K guld/vitguld, eldopal, Stockholm 1984, längd 69,5 cm, vikt 52,4 g. (d)

28 000 kr

Utrop: 30 000 kr

LAPPONIA, armband, Mystique, 14K guld, design Björn Weckström, Finland 1976, längd 18 cm, bredd 1,8 cm, vikt 50,0 g, säkerhetskedja.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, Bavna, krysopras ca 18,20 ctv, rosenslipade champagnefärgade diamanter ca 2,69 ctv, stift, längd 42 mm, vikt 10,6 g, några diamanter med skador och nagg.

12 000 kr

Utrop: 14 000 kr

PÄRLCOLLIER, 33 odlade South Sea- och Tahitipärlor, ca 11,1-14,2 mm, lås i oxiderat sterlingsilver med svarta briljantslipade spineller ca 6,81 ctv, längd 45 cm, vikt 97,2 g.

13 800 kr

Utrop: 15 000 kr