81 - 100 av 147
1...456...8 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2023

Klubbad för

Silver Vas

WIWEN NILSSON, vas, sterlingsilver, oktagonal, klockformad, repbandsbård, signerad, Lund 1941, höjd 28 cm, vikt 766 g. (d)

45 000 kr

Utrop: 50 000 kr

Silver Kaffeservis

WIWEN NILSSON, kaffeservis, 3 delar, sterlingsilver, oktagonal, signerade Lund 1947-48, kaffekannans höjd 24,5 cm, vikt 1215 g. (d)

Utrop: 75 000 kr

Silver Etui

GEORG JENSEN, etui, nr 825, sterlingsilver, signerat Sigvard Bernadotte, 1933-1944. mått 13,3x8,1x2,2cm, vikt 324 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, månsten, signerad, Lund 1949, stl 19,75 mm, vikt 5,5 g, månstenen sitter något löst i sin fattning, månstenen med slitage. (d)

Utrop: 13 400 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 42 gammalslipade diamanter ca 11,00 ctv, ca TW-TCa/VVS-SI, varav mittstenen ca 1,90 ct, ca Cr(J)/VVS2, längd 18,5 cm, vikt 18,5 g, en mindre diamant har en mindre skada.

Utrop: 270 000 kr

BROSCH, silver/14K guld, kuddslipad smaragd ca 2,09 ct, rosenslipade diamanter, antik, mått 26x15 mm, vikt 5,4 g, smaragden har en skada, nagg och inneslutningar som når ytan.

15 800 kr

Utrop: 12 000 kr

LACLOCHE FRÈRES, brosch, 18K guld/platina, 34 äldre slipade diamanter ca 1,00 ctv, rubiner, tidigt 1900-tal, längd 10 cm, vikt 10,2 g, en rubin saknas.

60 000 kr

Utrop: 16 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/platina, gammal - och rosenslipade diamanter, carréslipade rubiner, barock pärla, omkring 1900, hängets höjd 52 mm, vikt 10,8 g totalt, senare kedja, längd 42 cm, två rubiner saknas.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

ARMBAND, 18K guld, cabochonslipade safirer och rubiner, rosenslipade diamanter, antik, franska stämplar, längd 17,5 cm, vikt 17,7 g, säkerhetskedja, några stenar har nagg, en rubin skadad.

9 900 kr

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, briljant- och åttkantslipade diamanter 1,72 ctv, varav mittstenarna ca 0,70 ct/st, ca River-TW(E-F)/VS2- SI1, Altebergs Eftr., Svenljunga 1988, höjd 28 mm, vikt 11,9 g, stift/clips, ena diamanten med nagg vid rondisten i anslutning till inneslutning.

Utrop: 32 000 kr

ARMRING, 18K rodinerat guld, briljantslipade diamanter ca 11,06 ctv, ca Cr/VS, stl 17, vikt 87,3 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 88 000 kr

TIFFANY & CO, ring, Eighteen Stone Ring, platina/18K guld, briljantslipade diamanter 1,33 ctv, ca TW/VVS, Schlumberger, stl 18,5 mm, vikt 10,2 g, originaletui.

61 000 kr

Utrop: 68 000 kr

OLE LYNGGAARD, örhängen, hjärtan, 18K guld, 16 brilljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, TW/VS, Shooting Stars earring pendants, 18K guld, South Seapärlor, ca 13,7 mm, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, höjd 48 mm, vikt 10,2 g, originaletui.

37 500 kr

Utrop: 35 000 kr

ENGELBERT, ring, Absolutely Fat Knot Ring, 18K guld, stl 16,75 mm, vikt 21,8 g, originaletui.

41 000 kr

Utrop: 33 000 kr

CLAES GIERTTA, collier, 18K guld, Stockholm 1990, längd 47,5, cm, vikt 48,5 g, (d)

29 000 kr

Utrop: 29 000 kr

ELON ARONHILL, armring, 18K guld, signerad, Malmö 1991, stl 20, vikt 64,8 g. (d)

31 000 kr

Utrop: 33 000 kr

SYSKONRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,66 ct, ca TW(G)/VS1, safir ca 1,20 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g, safiren med slitna fasettkanter samt nagg i rondisten.

Utrop: 17 000 kr

C.F. CARLMAN, armband, platina, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI1, ovalslipade safirer ca 1,00 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 18 cm, vikt 11,3 g, safirerna har mindre nagg.

13 600 kr

Utrop: 15 000 kr

HUGO STRÖMDAHL, ring, platina, smaragd 2,54 ct, antik- och briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, Stockholm 1940/50-tal, stl 18,25 mm, vikt 7,3 g, storleksändrad, smaragden har liten skada, nagg och inneslutningar som når ytan, en diamant är skadad.

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

SMYCKESET, 2 delar, brosch/hänge och örhängen, 18K guld, rosenslipade diamanter, halvpärlor, gömma, antika, 1800-tal, höjd brosch 80 mm, höjd örhängen 45 mm, vikt 41,0 g, örhängen med senare skruvmekanism, några diamanter med nagg, etui.

Utrop: 23 000 kr