241 - 260 av 298
1...12131415 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2023

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,8 g, gravyr.

Utrop: 4 500 kr

KEDJA, 18K guld, ärtlänk, Balestra, längd 49 cm, vikt 16,5 g,

Utrop: 9 900 kr

JENS TOUGAARD TORP, pärlcollier, odlade pärlor, lås i 18K guld, 6 baguetteslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VVS-SI, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, 4 cabochonslipade safirer, London 1987, längd 105 cm, vikt 75,3 g, flera pärlor med skador.

Utrop: 16 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, Southsea pärlor ca 11,5 mm, hjärtslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, höjd 17 mm, vikt 7,4 g, stift.

Utrop: 6 900 kr

KEDJA, 18K guld, ankarlänk, Balestra, längd 60 cm, vikt 30,4 g.

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, South Sea pärlor ca 12 mm, 96 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W-TCr/SI-P, storlek 17,25 mm, vikt 10,1 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 18 800 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Golden southsea pärlor ca 11,5 mm, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI, stift/clips, vikt 9,3 g.

Utrop: 15 800 kr

ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/VS, längd 39 cm, vikt 3,4 g, extrafasett vid rondisten.

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 11 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, akvamrin 4,0 ct, 62 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca W-Ca/VS, stl 17 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 20 000 kr

Utrop: 55 000 kr

W.A. BOLIN, brosch, 18K trefärgat guld, cabochonslipad safir, rosenslipade diamanter, Stockholm 1942, mått 35x39 mm, vikt 14,0 g, enstaka diamanter har små skador.

Utrop: 7 800 kr

HÄNGE, 18K guld/silver, antikslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(K)/P1, 5 gammal- och antikslipade diamanter ca 0,60 ctv, vit emalj, antik, höjd 45 mm, vikt 9,0 g, den stora diamanten har inneslutningar som når ytan, de två större sidostenarna har små skador.

Utrop: 17 000 kr

Utrop: 4 600 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, collier, 18K guld, 2 pärlor ca 3 mm, 1800-talet, kedjan är troligen senare, längd 45 cm, vikt 12,4 g, en pärla är något skadad, säkerhetskedja

Utrop: 7 800 kr

Utrop: 32 000 kr

PATRIK AF FORSELLES ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct, W(H)/SI1, IGI Diamond Report F6D81513, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g, etui.

Utrop: 12 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, odlad pärla, brijlantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, längd 43 cm, vikt 7,5 g.

Utrop: 6 600 kr

SYSKONRING, 18K guld, 2 antikslipade diamanter ca 0,35 ctv ca W-TCa/SI, stl 16 mm, vikt 4,4 g, inga stämplar, nagg, storleksändrad.

Utrop: 4 000 kr

BROSCH, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr-Ca/P, längd 8 cm, vikt 5,7 g.

Utrop: 3 900 kr