Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2023
GAVELLO, 18K vitguld, vit emalj, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 14,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 3,90 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, längd 16,5 mm, vikt 8,3 g, extra länkbit.
COLLIER, 18K vitguld, akvamriner ca 6,30 ctv, briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/SI, höjd 62 mm, längd 40 cm, vikt 7,7 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 5,00 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Tenn & Silver, Göteborg 1957, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g, gravyr, akvamarinen har repor och slitna fasettkanter.
TRESTENSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, C.G. Hallberg, Stockholm 1954, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g, mittstenen har inverterad natural på rondisten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 0,58 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Guld-Och Ädelstenar I Örebro 1990, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g, safiren har slitna fasettkanter, enstaka diamanter har nagg på kuletten.
TRESTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 0,69 ct, triljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 3,8 g, rubinen har inverterad natural på paviljongen och inneslutning som når ytan.
RING, platina, ovalslipad safir ca 2,5 ct, 8 gammal - och 10 baguetteslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 14,8 g, safiren med nagg på undersidan, en diamant med nagg, storleksändrad.
TRANCHERBESTICK, 2 delar, sterlingsilver, Danmark, längd 24-29 cm, vikt 372,6 g, askar.
RING, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 13,1 g, några diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,94 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/SI, storlek 17,75 mm, vikt 5,4 g, safiren har mindre nagg.
TENNISARMBAND, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 5,60 ctv, ca TW/SI-P 1, längd 17,5 cm, vikt 10,4 g, några diamanter med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enl gravyr, ca W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, diamanten har en tjock rondist.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, stl16,25 mm, vikt 4,4 g.
GAUDY, manschettknappar, 18K guld, bärnsten, för Strömdahl, Stockholm 1962, mått 27x26 mm, vikt 24,8 g.
Smycken Herring
KLACKRING, 18K guld, BA Konstgjuteri, Stockholm 1976, storlek 19,25 mm, vikt 11,8 g.
BROSCH, 18K guld, odlad pärla, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, A G Dufva, Stockholm 1918, vikt 5,8 g, originaletui.