Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2023
RING, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter 0,54 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1966, stl 17 mm, vikt 5,0 g, storleksändrad, slitna fattningar, några diamanter med nagg.
COLLIER, 18K guld, cabochonslipade smaragder ca 11,76 ctv, briljantslipade diamanter ca 11,00 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 73,4 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipade smaragder ca 0,84 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS, höjd 20 mm, vikt 5,8 g, stift, smaragderna har inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,1 g, stift, några diamanter har ytliga inneslutningar.
COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca W/SI-P, längd 38 cm, vikt 17,8 g, diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca Cr-Ca/VS-P, gröna glasstenar, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g, mittstenen är ca 0,65 ct.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,00 ctv, ca TCr(I)/SI1, 38 briljantslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,7 g, mittstenen med en innelutning som når ytan.
CARMOSÉRING, platina, safir ca 1,11 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g.
RING, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VS-SI, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, skador, nagg, vikt 7,0 g.
RING, 18K/11K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI, rosenslipade diamanter, stl 15,75 mm, vikt 5,9 g, en rosenslipad diamant saknas.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K roséguld, odlad sötvattenspärlor, ca 14 x 10,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W/VS-P, höjd 40 mm, vikt 5,7 g, en diamant saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, droppslipade rosa tumaliner 0,74 ctv, briljanter, Mandelstam, höjd 29 mm, vikt 7 g, stift, originalask.
RING, 18K guld, grön kunzite 13,18 ct, droppslipade turmaliner 0,72 ctv, diamanter, Mandelstam , stl 17,5 mm, vikt 6,3 g, originaletui.
PÄRLRING, platina, odlad pärla ca 7,3 mm, rosenslipade diamanter, onyx, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, pärlan med små ytdefekter.