Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 augusti 2023
HÄNGE, 18K guld, ovalsliapd safir, åttkantslipade diamanter ca 0,05ctv, höjd 14 mm, vikt 3,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, odlad barock South Seapärla ca 14,8x12,8x10,8 mm, höjd 45 mm, kedja i 18K guld, längd 44 cm, vikt 6,7 g.
ARMBAND, 18K guld, turmaliner, safirer, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/SI, längd 18,5 cm, vikt 9,0 g, några stenar med nagg och inneslutningar som når ytan.
Smycken Lås
LÅS, sterlingsilver, cabochonslipad ametist, odlade pärlor, vikt 4,4 g, för 3-radigt collier.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld, cabochonslipad ametist, Stockholm 1964, vikt 4,9 g, för 3-radigt collier.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,9 g, slitna fasettkanter på safiren, en del diamanter med nagg och skador, rodiering har släppt.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ametister, granater, höjd 20 mm, vikt 4,2 g, stift, ametister med repor och små nagg.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K guld, odlad pärla, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, ca W/SI, vikt 0,9 g.