Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 augusti 2023
RING, 18K vitguld, smaragd, åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g, en diamant med nagg på rondisten.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, rubiner, safirer, smaragder, längd 17,5 cm, vikt 5,4 g, några stenar med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, citrin ca 2,75 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g, citrin med repor på bordet.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Little thin cross, sterlingsilver, längd 45 cm, vikt 8,9 g, originaletui, kedja ej original.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, turmaliner, citriner, granater, vikt 14,8 g, clips med stift, stenar med nagg och skador, svaga fattningar.
RING, 18K guld/silver, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, smaragden med nagg och skada, svaga fattningar.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, kulor av lapis lazuli, lås i silver/18K guld, längd 92 cm, vikt 60,1 g, ej knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås 18K guld, mabépärla, svart emalj, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, längd 38 cm, knutet, vikt 30,7 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,36 ct, ca W/VS, Bengt Hallberg, Köping 1989, stl 19 mm, vikt 3,1 g, nedslitna klor.