Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 augusti 2023
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca River-TW/VS, stl 16 mm, vikt 2,4 g, spricka i ringskena, svaga fattningar.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, mörkblå safir ca 0,70 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, London 1972, stl 17 mm, vikt 4,0 g.
DRAKENBERG SJÖLIN, 18K guld, armband, Loving Heart Drop, längd, 16/17/18 cm, vikt 1,1 g.
HÄNGE, platina, orange droppslipad safir ca 1,58 ct, 5 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TW-W/VS, höjd 14 mm, vikt 1,8 g, nagg på safiren.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 1,5 g.
HELALLIANSRING, 18K rodierat, 46 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-Ca/P, stl 17,25 mm, vikt 1,4 g, svaga fattningar några diamanter med inneslutningar som når ytan samt naturliga håligheter.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, orangea safirer ca 0,69 ctv, stl 15,75 mm, vikt 1,6 g.
COLLIER, korall, lås i silver, odlad pärla, längd 64 cm, storlekar korall 5,8-14,7 mm.
ENSTENSRING, silver, bergkristall, stl 17 mm, Bengt Hallberg, 1967, Köping, vikt 9,6 g.
HELALLIANSRING, platina, blå safirer ca 0,28 ctv, stl 16,5 mm, vikt 1,6 g, skev ringskena.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,1 g, gravyr.
RING, 18K guld, fasetterad citrin, stl 19,25 mm, vikt 8,6 g, citrinen har små nagg, ringen är ostämplad.
RING, 18K guld, pärlemor, rubiner ca 0,20 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g.
ARMBAND, 18K guld, korall, karneol, vit kalcedon, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS-SI, längd 17 cm, vikt 18,2 g.