Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 10,5-12 mm, längd 42 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 85,1 g, knutet.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 14K guld, odlade pärlor ca 5 mm x 3 mm, blå topaser i hjärtform, längd 18,5 cm, vikt 3,1 g.
PÄRLCOLLIER, 14K guld, odlade pärlor ca 5 mm x 3 mm, blåa topaser, längd 41 cm, vikt 7,3 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, briljant 0,04 ct, W/P, odlad pärla 7,3 mm, längd ca 1,5 cm vikt 1,9 g.
Ädelstenar Akvamarin
AKVAMARIN, ljusblå ovalslipad, 18,59 ct, inneslutningar, mått 21,77 x 16,06 x 9,12 mm, små nagg.
RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,35 ctv ca W/SI, stl 17,5 mm, Iduna, vikt 5,0 g.
BÄGAR, 2 st, silver, invändigt förgyllda, Carl Johan Häggström, Visby 1897-1899, höjd 6,5 cm, totalvikt 51,6 g, bucklor, monogram.
RING, 18K guld, odald pärla ca 6,75 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 4,8 g.
LJUSSTAKAR, silver, pärlbård, Eric Löfman för Mema, Linköping 1994, höjd 14 cm, fylld botten.
ENSTENSRING, titan, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, stl 20,75 mm, vikt 3,8 g, ask.
PÄRLCOLLIER, något barocka odlade pärlor ca 7-7,7 mm, lås i silver, längd 90 cm, knutet, vikt 60,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,00-6,25 mm, lås och delar i 18K guld, cz, längd 37 cm, vikt 21,6 g.