Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023
HÄNGE, 18K guld, ca 63 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/SI, "Allah" på arabiska, bredd 19 mm, vikt 1,9 g, inga stämplar.
HÄNGE, kors, blå emailj, 14K guld, Franklin Mint, The house of Carl Faberge Collection, 4 briljanter ca 0,04 ctv, blå safir, mått 39 x 27 mm, vikt 3,0 g, emaljskador, pärlor saknas.
DAVID ANDERSEN, ring, sterlingsilver, Copy original from Viking period, stl 18,5 mm, justerba storlek.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W/VS-SI, stl 14,5 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K guld/vitguld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Evert Gustafsson, Stockholm 1969, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, gammal - och rosenslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 4,2 g, mittstenen med nagg.
SKÅL PÅ FAT, silver, bukigt live, C.G. Hallberg, Stockholm 1955, höjd 11 cm, diameter 19,5 cm, vikt 425,8 g, datumgravyr undertill.
ÖRHÄNGEN, platina/18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, Dahlgren & Co, Malmö 1912, höjd 39 mm, vikt 3,3 g, skruvmekanism.
BROSCH, 14K guld, blå emalj, gammalslipad diamant ca 0,02 ct, höjd 31 mm, vikt 3,3 g, diamanten med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,26 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, gravyr.