Avslutad | Klassiska – Lördag 15 juli 2023
HÄNGE, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 2,14 ct, ca TCa(L)/VVS, höjd 22 mm, vikt 2,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS , Evert Gustafsson, Stockholm, mått 21x16,7 mm, vikt 18,7 g.
BROSCH, segelbåt, 18K guld/vitguld, safir 0,21 ct, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, Sven Wrange, Göteborg 1985, höjd 35 mm, vikt 5,4 g.
BROSCH, platina/18K guld, safir ca 0,63 ct, 2 gammal - och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,86 ctv, Strömdahls, Stockholm 1930., längd 71 mm, vikt 4,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 7,85 ctv, ca R-W(D-H/VS1-SI2, samtliga stenar med GIA certifikat, längd 18,5 cm, vikt 33,5 g.
BROSCH, hästsko, platina/14K guld, gammalslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 32 mm, vikt 8,4 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, kors, 51 briljanter ca 0,51 ctv, ca W/VS-SI, mått 18 x 16 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 9,7 g.
BROSCH, 18K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W/VS, mått 48x25 mm, vikt 12,8 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,53 ct, ca TW(G)/P1, storlek 17,25+ mm, vikt 4,9 g, inneslutning som når ytan, nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, granater, briljanter ca 0,04 ct, ca TW/VS, höjd 75 mm, vikt 4,3 g, krokar, granater med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, peridoter ca 7,50 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS-P, höjd 50 mm, vikt 4,9 g, krokar.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/P, ovalslipad rubin ca 0,31 ct, längd 40,5 cm, vikt 1,7 g.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, Jo-Ans Guld, Köping 1984, längd 18,3 cm, vikt 50,7 g.
RING, 20K och delvis 18K guld, silver, rosenslipade diamanter, omgjord, antik, stl 18,75 mm, vikt 7,8 g.
RING, platina, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS2, laserinskription GIA 5196064502, 18 prinsesslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 16,75 mm, vikt 3,7 g, en prinsess är skadad.
ALLIANSRING, platina, 4 rundslipade blå safirer ca 0,45 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca TW-W/SI-P, ca TW-W/SI-P, höjd på hänget 1,3 cm, längd på kedjan 41/46 cm, vikt 2,7 g, några diamanter med nagg på kuletten.