81 - 100 av 315
1...456...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 15 juli 2023

Klubbad för

BROSCH, 18K vitguld, 8 blå safirer, 29 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, mått ca 55 x 20 mm, vikt 6,4 g.

7 000 kr

Utrop: 7 900 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca Cape/SI2-P1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, mindre åttkant- samt rosenslipade diamanter, stl 18,5 mm, vikt 5,3 g, 2 briljantslipade diamanter har skador.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 14K vitguld, caméer, golftema, 2 svarta briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca 24 x 19 mm, vikt 20,5 g.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, caméer, golftema, 2 mindre månstenar, ca 20 x 14,9 mm, stift/clips, vikt 13,7 g.

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

RING, 14K ovalslipad akvamarin ca 0,75 ct, 10 åttkantslipade diaman ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g, svaga fattningar.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 14K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,8 g.

4 500 kr

Utrop: 5 100 kr

RING, 18K guld, odlad pärla ca 8,2 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, Eleonor Remmets, Skellefteå, 1990, vikt 4,7 g.

6 500 kr

Utrop: 7 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,65 ct, ca TCr(I)/SI2, stl 18,25 mm, vikt 1,9 g, diamanten har naturliga håligheter, nagg samt en skada, 1 klo är av.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 6,0 g, inga stämplar.

9 900 kr

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K vitguld, square emerald cut diamant 3,49 ct, F/VVS1 exc/exc, HRD cert 170003095226, samt 4 baguetteslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 600 000 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,96 ct, ca W/P, skador och nagg i rondist, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/P, 16 mindre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/VS-P, en av de mindre är skadad i rondist och en är trasig. stl 16,75 mm, vikt 6,7 g.

Utrop: 31 000 kr

RING, 14K vitguld, tanzanit, 22 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 15 mm, vikt 3,1 g.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/P, droppslipad safir ca 0,45 ct, kedja 41 cm, vikt 1,9 g.

Utrop: 5 400 kr

RING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 19 mm, vikt 5,2 g, några slitna klor.

10 000 kr

Utrop: 11 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca W/SI, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g, diamanter med nagg.

Utrop: 4 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VS1, Rosengren & Eriksson, Stockholm 1957, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, litet nagg på kuletten.

Utrop: 13 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8 - 8,5 mm, lås i 14K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, längd 46,5 cm, vikt 46,6 g, ej knutet.

Utrop: 4 500 kr

BROSCH, 14K vitguld, carré - och baguetteslipade rubiner, 71 åttkantslipade diamanter ca 0,85 ctv, mått 63x42 mm, vikt 22,4 g, enstaka stenar med skador och nagg.

Utrop: 12 600 kr

ARMBAND, 14K vitguld, 141 briljantslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca TW-TCr/P, längd 19,5 cm, vikt 40,5 g, flertalet diamanter med inneslutningar som når ytan samt med naturliga håligheter.

Utrop: 32 000 kr

ARMBAND, 18K guld, färgstenar, bl.a. kvarts, turmaliner, beryller, längd 18 cm, säkerhetskedja, vikt 14,5 g, några stenar med nagg.

Utrop: 7 700 kr