Avslutad | Klassiska – Lördag 15 juli 2023
BROSCH, 18K vitguld, 8 blå safirer, 29 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, mått ca 55 x 20 mm, vikt 6,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca Cape/SI2-P1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, mindre åttkant- samt rosenslipade diamanter, stl 18,5 mm, vikt 5,3 g, 2 briljantslipade diamanter har skador.
MANSCHETTKNAPPAR, 14K vitguld, caméer, golftema, 2 svarta briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca 24 x 19 mm, vikt 20,5 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, caméer, golftema, 2 mindre månstenar, ca 20 x 14,9 mm, stift/clips, vikt 13,7 g.
RING, 14K ovalslipad akvamarin ca 0,75 ct, 10 åttkantslipade diaman ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g, svaga fattningar.
RING, 14K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K guld, odlad pärla ca 8,2 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, Eleonor Remmets, Skellefteå, 1990, vikt 4,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,65 ct, ca TCr(I)/SI2, stl 18,25 mm, vikt 1,9 g, diamanten har naturliga håligheter, nagg samt en skada, 1 klo är av.
RING, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 6,0 g, inga stämplar.
RING, 18K vitguld, square emerald cut diamant 3,49 ct, F/VVS1 exc/exc, HRD cert 170003095226, samt 4 baguetteslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,96 ct, ca W/P, skador och nagg i rondist, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/P, 16 mindre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/VS-P, en av de mindre är skadad i rondist och en är trasig. stl 16,75 mm, vikt 6,7 g.
RING, 14K vitguld, tanzanit, 22 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 15 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/P, droppslipad safir ca 0,45 ct, kedja 41 cm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 19 mm, vikt 5,2 g, några slitna klor.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca W/SI, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g, diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VS1, Rosengren & Eriksson, Stockholm 1957, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, litet nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8 - 8,5 mm, lås i 14K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, längd 46,5 cm, vikt 46,6 g, ej knutet.
BROSCH, 14K vitguld, carré - och baguetteslipade rubiner, 71 åttkantslipade diamanter ca 0,85 ctv, mått 63x42 mm, vikt 22,4 g, enstaka stenar med skador och nagg.
ARMBAND, 14K vitguld, 141 briljantslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca TW-TCr/P, längd 19,5 cm, vikt 40,5 g, flertalet diamanter med inneslutningar som når ytan samt med naturliga håligheter.