Avslutad | Klassiska – Lördag 15 juli 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 13 mm, stift, vikt 2,7 g.
TRESTENSRING, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,3 g, mittstenen har en kulettfasett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, turkoser, rosa/lila granater, briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 24,8 mm, vikt 12,7 g, två diamanter med skador.
RING, platina, rubin 0,35 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
RING, platina, oval briljantslipad diamant ca 0,36 ctv, ca W(H)/SI1, 30 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/P, storlek 17,25 mm, vikt 3,5 g, några mindre diamanter har ytskador.
TRESTENSRING, 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa(L)/VS1, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, Eli Axelsson, Stockholm tidigt 1900-tal, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g, några klor slitna, sidostenarna är skadade.
SMYCKESET, 18K vitguld, 2 delar, briljant ca 0,50 ct, ca Cr(J)/SI2, 271 briljanter ca 1.30 ctv, caTW-W(F-H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, akvamariner ca 7,50 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, höjd 48 mm, vikt 6,0 g, akvamariner med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, rökkvarts, 26 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 46 mm, vikt 10,8 g, huggies.
HÄNGE MED KEDJA, platina/18K guld, droppslipad akvamarin ca 4,0 ct, äldre briljant - och rosenslipade diamanter, kedja i 8K guld, hängets höjd 43 mm, längd 38,5 cm, vikt 4,2 g, akvamarinen med nagg på undersidan.
BROSCH, platina, ametist, gammal-, äldre åttkant och rosenslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca 1940, 40x25 mm, vikt 16,3 g, lagningar, flera diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, knut, briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv enligt gravyr, ca Light Pink/VS-P, längd 16,5 mm, vikt 6,4 g, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 3,8 g.
LUKTDOSA, silver, antik, balusterformad, lock med krona, ostämplad, höjd 6,5 cm, vikt 29,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,43 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
SCHALINS, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, W/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 1,85 ct, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g.