121 - 140 av 315
1...678...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 15 juli 2023

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 13 mm, stift, vikt 2,7 g.

Utrop: 12 000 kr

TRESTENSRING, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,3 g, mittstenen har en kulettfasett.

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, turkoser, rosa/lila granater, briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 24,8 mm, vikt 12,7 g, två diamanter med skador.

Utrop: 12 200 kr

RING, platina, rubin 0,35 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

RING, platina, oval briljantslipad diamant ca 0,36 ctv, ca W(H)/SI1, 30 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/P, storlek 17,25 mm, vikt 3,5 g, några mindre diamanter har ytskador.

Utrop: 11 800 kr

TRESTENSRING, 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa(L)/VS1, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, Eli Axelsson, Stockholm tidigt 1900-tal, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g, några klor slitna, sidostenarna är skadade.

13 600 kr

Utrop: 13 400 kr

SMYCKESET, 18K vitguld, 2 delar, briljant ca 0,50 ct, ca Cr(J)/SI2, 271 briljanter ca 1.30 ctv, caTW-W(F-H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 19 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, akvamariner ca 7,50 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, höjd 48 mm, vikt 6,0 g, akvamariner med nagg.

10 600 kr

Utrop: 12 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, rökkvarts, 26 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 46 mm, vikt 10,8 g, huggies.

Utrop: 10 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, platina/18K guld, droppslipad akvamarin ca 4,0 ct, äldre briljant - och rosenslipade diamanter, kedja i 8K guld, hängets höjd 43 mm, längd 38,5 cm, vikt 4,2 g, akvamarinen med nagg på undersidan.

Utrop: 6 600 kr

COLLIER, kulor av bärnsten ca 9,5-17 mm, doserat, längd 67 cm, knutet, vikt 50,5 g.

6 100 kr

Utrop: 3 300 kr

BROSCH, platina, ametist, gammal-, äldre åttkant och rosenslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca 1940, 40x25 mm, vikt 16,3 g, lagningar, flera diamanter med nagg och skador.

Utrop: 13 600 kr

RING, 18K guld, knut, briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.

16 000 kr

Utrop: 17 400 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv enligt gravyr, ca Light Pink/VS-P, längd 16,5 mm, vikt 6,4 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 22 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 3,8 g.

Utrop: 6 600 kr

LUKTDOSA, silver, antik, balusterformad, lock med krona, ostämplad, höjd 6,5 cm, vikt 29,2 g.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,43 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 8 200 kr

SCHALINS, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, W/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 1,85 ct, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

COLLIER, 18K guld, korall, 2 odlade pärlor South Seapärlor ca 12 mm, 2 odlade pärlor ca 8 mm, längd 80 cm, vikt 30,5 g.

13 000 kr

Utrop: 13 500 kr