Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juli 2023
CARTIER, armring, 18K trefärgat guld, kalcedon, 1991, 50x65 mm, vikt 24,1 g, bucklor, slitage, stämplar mycket slitna.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, lapis lazuli, åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, 1960/70-tal, stl 17 mm, vikt 7,4 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 1,23 ctv enligt gravyr, Faint Brownish Pink-Fancy Light Pink/VS-P, längd 16,5 cm, vikt 7,1 g, några diamanter med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, Southsea pärlor ca 11,5 mm, hjärtslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, höjd 17 mm, vikt 7,4 g, stift.
ARMRING, 18K guld, Lennart Wahlström, Stockholm 1996, innermått, 6,2 x 5,5 cm, vikt 38,2 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad stjärnrubin 12,3 mm, 12 briljant- och gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Ca/SI-P, Gunnar Carlander, Stockholm 1975, stl 18,25 mm, vikt 15,7 g, några diamanter med skador, rubinen har slitage och sitter löst i fattningen.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, TCr-Cr/P, längd kedja 44 cm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,82 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stift med clips, vikt 11,2 g, diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, stift, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner 0,18 ctv, safirer 0,24 ctv, smarageder 0,16 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift med clips, vikt 15,0 g, färgstenar med nagg och slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, citrin, gammalslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 18 mm, vikt 5,7 g, citrin med nagg.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 8,4 g.
ARMRING, öppningsbar, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv ca W/VS, 26 rubiner ca 2,30 ctv, innermått ca 16 cm, vikt 25,2 g.
ARMRING, 18K guld, 81 prinsesslipade diamanter ca 4,86 ctv, ca TW/VS, mått 57x46 mm, vikt 39 g.
COLLIER, 14K guld, 60 prinsesslipade diamanter ca 3,26 ctv, ca TW-W/VVS-VS, vikt 52,9 g vikt 52,9 g.