401 - 420 av 701
1...202122...36 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023

Klubbad för

COLLIER, rutilkvarts, rodonit, silverfärgade detaljer, längd 94 cm.

Utrop: 550 kr

AMULETT, snidad sten, kinesiskt motiv, diameter ca 5 cm, vikt 44,8 g.

Utrop: 300 kr

Utrop: 500 kr

COLLIER, färgade kvartskulor, gröna, knutet, längd 70 cm.

Utrop: 450 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 8,2 mm, stift, vikt 1,6 g.

Utrop: 250 kr

COLLIER, 3-rader, färgade odlade sötvattenspärlor, rosenkvarts, lås i sterlingsilver, längd 43 cm.

Utrop: 300 kr

HÄNGE, kors, 14K vitguld, 161 briljant-, prinsess-, baguette- och trapetslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Cr/SI-P, mått 48x26 mm, vikt 9,9 g, några diamanter med skador, svaga fattningar.

Utrop: 9 500 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALINER, 33 st, rosa varierande slipningar 42,52 ctv, tydliga inneslutningar, AIG certifikat, nagg.

1 900 kr

Utrop: 225 kr

RING, 14K rodierat guld, mörkblå ovalslipad safir ca 3,70 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 5,5 g, safiren har nagg.

3 100 kr

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 5,0 g, 1 diamant med litet nagg på kuletten.

Utrop: 5 000 kr

PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade barocka pärlor 7,4-8,4 mm, lås i 14K/8K guld med vit kalcedon, längd 50-54 cm, knutet, säkerhetskedja, vikt 83,1 g.

1 300 kr

Utrop: 1 300 kr

RING, 14K guld/silver, antikslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr/P, 11 åttkant- och rosenslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 1,8 g, 1 diamant saknas, mittstenen har en skada, skev ringskena.

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K guld, odlad pärla, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca TCr/VS, stl 16,25 mm, vikt 1,5 g, diamanten har nagg, skev ringskena, storleksändrad.

Utrop: 1 000 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vidgande, vågbandsbård, GAB, Stockholm 1959, höjd 12 cm, vikt 190,7 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

BÄGARE, silver, på fyra tassar, hänkel, kontrollmästarstämpel Alexander Smirnov, Moskva 1896, höjd 95 mm, vikt 155,8 g, buckla.

1 600 kr

Utrop: 1 100 kr

COLLIER, bärnsten, ca 10-18,5 mm, lås i metall, längd 64 cm, vikt 59,6 g.

1 100 kr

Utrop: 500 kr

ARMBAND, guld, 3 ametister, längd 17 cm, vikt 10,9 g, ametisterna har slitna fasettkanter, omarbetad, lagningar.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, blå safir, 2 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, ca W/VS, Johan Pettersson, Stockholm 1957, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.

2 400 kr

Utrop: 2 700 kr

STEN & LAINE, smyckeset, hänge med kedja och örhängen, sterlingsilver, bergkristaller, längd på kedjan 49 cm, höjd på hänget 3,2 cm, diameter på örhängen 6 mm, 2 etuier.

Utrop: 450 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ormar, diameter 20 mm, clips, vikt 12,3 g.

450 kr

Utrop: 300 kr