Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 6 odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, stift, längd ca 17,0 mm, vikt 3,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 8,2 mm, stift, vikt 1,6 g.
COLLIER, 3-rader, färgade odlade sötvattenspärlor, rosenkvarts, lås i sterlingsilver, längd 43 cm.
HÄNGE, kors, 14K vitguld, 161 briljant-, prinsess-, baguette- och trapetslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Cr/SI-P, mått 48x26 mm, vikt 9,9 g, några diamanter med skador, svaga fattningar.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALINER, 33 st, rosa varierande slipningar 42,52 ctv, tydliga inneslutningar, AIG certifikat, nagg.
RING, 14K rodierat guld, mörkblå ovalslipad safir ca 3,70 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 5,5 g, safiren har nagg.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 5,0 g, 1 diamant med litet nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade barocka pärlor 7,4-8,4 mm, lås i 14K/8K guld med vit kalcedon, längd 50-54 cm, knutet, säkerhetskedja, vikt 83,1 g.
RING, 14K guld/silver, antikslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr/P, 11 åttkant- och rosenslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 1,8 g, 1 diamant saknas, mittstenen har en skada, skev ringskena.
RING, 18K guld, odlad pärla, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca TCr/VS, stl 16,25 mm, vikt 1,5 g, diamanten har nagg, skev ringskena, storleksändrad.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vidgande, vågbandsbård, GAB, Stockholm 1959, höjd 12 cm, vikt 190,7 g.
BÄGARE, silver, på fyra tassar, hänkel, kontrollmästarstämpel Alexander Smirnov, Moskva 1896, höjd 95 mm, vikt 155,8 g, buckla.
ARMBAND, guld, 3 ametister, längd 17 cm, vikt 10,9 g, ametisterna har slitna fasettkanter, omarbetad, lagningar.
RING, 18K vitguld, blå safir, 2 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, ca W/VS, Johan Pettersson, Stockholm 1957, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.
STEN & LAINE, smyckeset, hänge med kedja och örhängen, sterlingsilver, bergkristaller, längd på kedjan 49 cm, höjd på hänget 3,2 cm, diameter på örhängen 6 mm, 2 etuier.