Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
COLLIER, sterlingsilver med fasetterade blå stenar, längd 44 cm, några stenar med skador.
COLLIER, 3-rader, färgade odlade sötvattenspärlor, rökkvarts, citrin, silverfärgat lås, längd 49 cm.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,31 ct, ca TW/P, höjd 8 mm, vikt 0,4 g, diamant med nagg och små skador.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 42 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 88,9 g, knutet.
ARMBAND, 18K vitguld, smaragder, åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, längd 19 cm, vikt, 24,2 g, säkerhetskedja, en smaragd saknas.
RING, 18K vitguld, smaragder, åttkantslipade och baguetteslipade diamanter 0,16 ctv, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
COLLIER, ametist, odlade sötvattenspärlor, bergkristall, silverfärgat lås samt kedja, längd 46 cm.
COLLIER, 3-rader, färgade odlade sötvattenspärlor, amazonit, lås i sterlingsilver, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, 3-rader, färgade odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, längd 46 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljanter 0,49 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,3 g, gravyr .
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW/VS-SI stift, vikt 0,8 g, en stopper stämplad Strömdahls i 18K vitguld och en stopper i silver.