Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
PAUL MASSAT, 3 ostrongafflar, silver, Frankrike omkring 1900, längd 16,5 mm, vikt 68,9 g, små bucklor.
SALLADSBESTICK, silver, bakelit, Frankrike, omkring 1900, längd 28,5-29 cm, vikt 123,6 g, bucklor.
HÄNGE MED KEDJA, G-klav, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, hängets höjd 27 mm, längd 41 cm, vikt 4,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6 mm, lås i 18K guld med vita och gröna stenar, vikt 25,2 g, knutet.
BROSCH, sterlingsilver, briljant ca 0,015 ct, fattning i guld, Heiring, ca 43×43 mm, vikt 7,2 g.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g, diamanter med nagg och mindre skada, smaragd med nagg och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,6 g, nagg på kulett.